Reklama
Rozwiń

PiS chce ograniczyć immunitety polityków i sędziów. Wkrótce projekt

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel ogłosił, iż do końca roku zostanie złożony projekt zmiany konstytucji w sprawie immunitetów dla sędziów i parlamentarzystów.

Publikacja: 24.10.2022 10:25

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz lider Kukiz'15 Paweł Kukiz

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz lider Kukiz'15 Paweł Kukiz

Foto: PAP/Paweł Supernak

mat

Rzecznik PiS był pytany w poniedziałek o projekt zmiany konstytucji w sprawie zniesienia immunitetów dla sędziów i parlamentarzystów.

- Myślę, że PiS złoży taki projekt do końca roku. On wymaga zmiany konstytucji, jest bardzo ważny. Chcemy zreformować instytucję immunitetu - stwierdził w programie "Graffiti" Polsat News Radosław Fogiel. 

Przypomniał przy tym, że wolność wykonywania mandatu poselskiego to nie jest to samo, co możliwość odmówienia mandatu drogowego. - Chcemy to przykrócić - zaznaczył.

W piątek w "Wirtualnej Polsce" Fogiel tłumaczył, że nie chodzi o stuprocentowe zniesienie immunitetu, tylko "zniesienie tej jego formy, która sprawia, że sędzia czy parlamentarzysta, np. złamawszy przepisy ruchu drogowego, może zasłonić się immunitetem".

- Immunitet w tym zakresie, w którym broni i chroni wykonywanie mandatu poselskiego, czy pełnienie obowiązków sędziego, oczywiście zostaje. Ale ten immunitet ograniczony będzie w ten sposób, żeby już nie było sytuacji, o jakich ze wzburzeniem słyszeliśmy w mediach - wskazał rzecznik PiS.

Paweł Kukiz zapowiedział, że jeśli PiS złoży projekt zniesienia immunitetu, jego ugrupowanie taki projekt poprze. - Sam fakt posiadania pełnego immunitetu powoduje, że część osób, którzy nim dysponują może czuć się bezkarnie, nie czuć nad sobą żadnego bata - powiedział Polskiej Agencji Prasowej.

Czytaj więcej

Marek Domagalski: Jest okazja ograniczyć immunitety

Immunitet formalny chroni posła lub senatora przed pociągnięciem do odpowiedzialności karnej i karnoadministracyjnej bez zgody Sejmu lub Senatu. Obejmuje on wszystkie czyny popełnione przez posła lub senatora, w szczególności czyny inne niż wynikające z wykonywania mandatu i rozciąga się na całe postępowanie karne.

Parlamentarzystę chroni też immunitet materialny - stanowiący, że nie może on być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu poselskiego (np. wystąpienia w parlamencie, sposób głosowania, zgłaszane inicjatywy ustawodawcze) - ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu.

Prawo w Polsce
Ruch Adama Bodnara ws. wyborów prezydenckich. Będzie ponowne liczenie głosów
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Zawody prawnicze
Prawnicy ze stolicy rozczarowani po zjeździe adwokatury. „Wstydźcie się”
Zawody prawnicze
Ranking kancelarii prawniczych 2025. Znamy zwycięzców