Urzędnicy sądów i prokuratur zarobią więcej. Ale tylko w Warszawie

Urzędnicy sądów i prokuratur zatrudnieni w sądzie lub w prokuraturze, których siedziba znajduje się na obszarze m.st. Warszawy, którzy tu pracują, mogą liczyć na stołeczny dodatek specjalny w wysokości do 25 proc wynagrodzenia zasadniczego i dodatku z tytułu zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji łącznie. Rzecz dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Publikacja: 27.09.2022 12:39

Urzędnicy sądów i prokuratur zarobią więcej. Ale tylko w Warszawie

Foto: Adobe Stock

Stołeczny dodatek specjalny jest szczególnym rodzajem dodatku specjalnego. I odrębnym.  A to oznacza, że   urzędnik  takiego sądu lub prokuratury może otrzymać zarówno dodatek  specjalny, jak i stołeczny dodatek specjalny,  albo jeden z nich. 

Przyznanie stołecznego dodatku specjalnego będzie miało charakter fakultatywny - nie będzie obowiązkowe. Wszystko zależy od budżetu na wynagrodzenia warszawskich sądów i prokuratur.  25 proc wynagrodzenia zasadniczego i dodatku z tytułu zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji łącznie to górna granica. Może więc być mniej.

Cel? 

Świadczenie pracy w sądach i prokuraturach, których siedziba znajduje się w Warszawie należy do najbardziej wymagających. W Warszawie swoje siedziby mają m.in. najważniejsze organy państwowe i największe podmioty prywatne.  Nakłada to zatem na urzędników nie tylko dodatkowe obowiązki, ale także większą odpowiedzialność związaną z zapewnieniem sprawności postępowań sądowych. 

Wszystko to za sprawą nowelizacji rozporządzenia ministra sprawiedliwości  w sprawie stanowisk i szczegółowych zasad wynagradzania urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury oraz odbywania stażu urzędniczego, który właśnie trafił do Rządowego Centrum Legislacji.

Czytaj więcej

Wojciech Tumidalski: Urzędnicy lepsi i gorsi

Czytaj więcej

Stołeczny dodatek dla urzędników sądów i prokuratur ma zachęcić do pracy
ABC Firmy
Sąd Najwyższy wydał wyrok ws. wyjątku od zakazu handlu w niedziele
Praca, Emerytury i renty
Wolne w Wielki Piątek - co może, a czego nie może zrobić pracodawca
Prawo karne
Maria Ejchart: Więźniów w celach będzie o 20 tys. mniej
Spadki i darowizny
Sąd Najwyższy o odwołaniu darowizny. Ważne terminy
Konsumenci
Uwaga na truskawki z wirusem i sałatkę z bakterią. Ostrzeżenie GIS