Żurek: Prezydent naruszył także zasady religijne

Dla świata prawniczego oczywiste jest, że przywrócenie ładu konstytucyjnego nie będzie ani łatwe, ani bezbolesne. Niemniej musimy być do tego bardzo dobrze przygotowani, bo nigdy nie wiadomo, kiedy autorytarny kolos na glinianych nogach padnie na plecy, bez ducha – pisze w dodatku „Rzeczpospolitej” „Sądy i prokuratura”, sędzia Waldemar Żurek.

Publikacja: 30.08.2022 16:35

Waldemar Żurek

Waldemar Żurek

Foto: Piotr Guzik

Jak sędzia Żurek chce przywrócić praworządność?

Jesteśmy gotowi

Były rzecznik KRS jest spokojny „że szybko i sprawnie przywrócimy praworządność”. Sztuką będzie popełnić jak najmniej błędów, by jednego dnia kaci praworządności nie stali się ofiarami ustawiającymi się w kolejce do ETPC. Dodaje, że mamy już świetne projekty bazowe Iustitii o KRS, wspierane przez cały demokratyczny świat organizacji pozarządowych i prodemokratycznych polityków. Ostatnio ujawnił się także projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przygotowany przez ekspertów Fundacji Batorego. Wiem, że niezależni prokuratorzy mają już założenia nowej niezależnej prokuratury.

O opozycji

Zdaniem Żurka, gdyby prodemokratyczna opozycja potrafiła zbudować nawet niewielką większość w parlamencie, ma szanse na zatrzymanie degradacji systemu prawnego bez zmian ustawowych, czyli konieczności współpracy z blokującym przywrócenie państwa prawa prezydentem. W jego opinii: opozycja demokratyczna, która przejmie większość w Sejmie, powinna zacząć od zaproponowania opozycji antydemokratycznej nowej ustawy o TK, która będzie proponowała jego sanację. Należałoby wtedy sięgnąć do projektu, który jest już gotowy i powinien być bazą do dyskusji.

O tzw. sędziach dublerach

Krakowski sędzia pisze też o „sędziach dublerach” w TK? Złodziej roweru nigdy nie stanie się legalnym właścicielem, nawet gdyby latami na tym rowerze jeździł. Gdyby to zależało ode mnie, natychmiast Straż Trybunalska dostałaby zakaz wpuszczania ich do budynku TK i w trybie natychmiastowym zostaliby skreśleni z listy płac. Czy prokuratoria powinna dochodzić od nich nienależnie pobranych, ze stratą Skarbu Państwa, świadczeń? To już kwestia do dyskusji. Chociaż dla mnie oczywista- pisze Żurek.

Czytaj więcej

Chcą sprawdzać niezawisłość sędziów. Są pierwsze wnioski na mocy ustawy Dudy
Reklama
Reklama

(…) gdy widzimy złodzieja naszego roweru, który bezkarnie go używa, i mamy dość siły, możemy całkiem legalnie zsadzić go z tego roweru i oddać w ręce organów ścigania lub puścić wolno. To my jesteśmy w prawie. Dublerzy to „konstytucyjni złodzieje”- konkluduje sędzia..

Wskazując, że ideałem byłaby możliwość powołania sądu konstytucyjnego spośród wszystkich byłych sędziów TK w stanie spoczynku, którzy mogą z uwagi na stan zdrowia wykonywać urząd, i wyrokami takiego sądu oczyścić tę stajnię Augiasza.

O Andrzeju Dudzie

Odnosząc się do Andrzeja Dudy, sędzia Żurek ma „cichą nadzieje”, że prezydent, pomimo wszystkich swoich naruszeń konstytucji, będzie chciał dokończyć kadencję jako biorący udział w naprawianiu państwa. Czynny żal zawsze jest brany pod uwagę przez każdy organ sądowy, także Trybunał Stanu.

Czytaj więcej

Andrzej Duda: środowiska sędziowskie po prostu chcą władzy

Prezydent też zawsze deklaruje się jako prawowity katolik. Według mnie, biorąc czynny udział w łamaniu konstytucji i fałszywie oskarżając w mediach sędziów, naruszał zasady także religijne. By grzech został odpuszczony, musi być najpierw wyznany. Jeśli prezydent nie zechce współpracować i nie będzie większości na odrzucenie weta, należy być może zasięgnąć opinii konstytucjonalistów.

Prezydent może też nie zechcieć odebrać przysięgi od legalnie wybranych sędziów, co już zrobił przy tych trzech wybranych wcześniej. Więc należy zrobić zgromadzenia takich nowych sędziów, odebrać przysięgę przed notariuszem i wysłać prezydentowi – pisze Waldemar Żurek.

Reklama
Reklama

Jak sędzia Żurek chce przywrócić praworządność?

Jesteśmy gotowi

Pozostało jeszcze 98% artykułu
Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Praca, Emerytury i renty
Rząd samodzielnie ustali wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2026 roku
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Praca, Emerytury i renty
Będzie więcej dni wolnych na opiekę nad dzieckiem? Minister odpowiada
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama