W kwietniu Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę w sprawie „ustawy kagańcowej" i Izby Dyscyplinarnej (C‑204/21). Zwróciła się też o zarządzenie środków tymczasowych, tak by Izba nie orzekała. KE chciała przede wszystkim zawieszenia przepisów uprawniających Izbę Dyscyplinarną do rozpoznawania spraw dotyczących uchylenia immunitetów sędziów, jak również spraw z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i stanu spoczynku sędziów SN.
Ale to nie wszystko. KE domagała się zawieszenia skutków już podjętych decyzji Izby Dyscyplinarnej dotyczących uchylenia immunitetu sędziów oraz zawieszenia przepisów, które polskim sędziom uniemożliwiają bezpośrednie stosowanie przepisów prawa UE chroniących niezawisłość sędziowską oraz kierowanie do TSUE pytań prejudycjalnych w tym zakresie. Chciała również zablokowania przepisów kwalifikujących działania sędziów w tym zakresie jako przewinienia dyscyplinarne.
Czytaj więcej
Czy ta ustawa przywraca praworządność? Ona zmienia etykietę w Izbie Dyscyplinarnej. Szuka się fałszywej etykiety, by stworzyć wrażenie, że się gra fair - mówiła prof. Ewa Łętowska w TVN24 o projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym, która zlikwiduje Izbę Dyscyplinarną i zastąpi ją nową izbą.
Niemal rok temu, 14 lipca 2021 r., wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta przychyliła się do wniosku KE i wydała postanowienie nakazujące "zamrożenie" Izby Dyscyplinarnej oraz innych kluczowych elementów „ustawy kagańcowej”. Polska została zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do kompetencji Izby Dyscyplinarnej SN w zakresie systemu postępowań dyscyplinarnych, z pociąganiem do odpowiedzialności sędziów, którzy podejmują czynności związane z badaniem zgodności z wymogami prawa unijnego statutu sędziów i sądów, z zastrzeżeniem wyłącznej właściwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych przy Sądzie Najwyższy. TSUE nakazał też zawiesić skutki decyzji już podjętych przez Izbę Dyscyplinarną.
Postanowienie wydano w przeddzień ostatecznego wyroku TSUE w sprawie niezgodności z prawem UE systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce.