Reklama
Rozwiń

Sędziowie nie chcą nadzoru ministra

Trybunał Konstytucyjny zbada, czy po połączeniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego może on sprawować nadzór nad sądami.

Publikacja: 15.06.2016 07:00

Sędziowie nie chcą nadzoru ministra

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Krajowa Rada Sądownictwa wysłała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją kilku przepisów ustaw: Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz Prawo o ustroju sądów wojskowych. W czym rzecz? Chodzi o nadzór administracyjny nad sądami. Sędziowie nie chcą, by sprawował go minister-polityk, tylko pierwszy prezes Sądu Najwyższego.

Wniosek Krajowej Rady Sądownictwa związany jest z wejściem w życie nowej ustawy o prokuraturze. Dzięki niej minister sprawiedliwości i jednocześnie prokurator generalny otrzymał kompetencje zmieniające jego pozycję wobec sądów. Połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego prowadzi więc do sytuacji, w której zewnętrzny nadzór administracyjny nad sądami powszechnymi sprawuje organ pełniący także funkcję oskarżyciela publicznego przed sądami w sprawach karnych, uprawniony również do inicjowania postępowań i występowania w sprawach cywilnych, jak też w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono