Reklama
Rozwiń

#RZECZoPRAWIE - Andrzej Turliński: problemy sędziów z biegłymi

Największy problem z biegłymi to nie tyle niewykonanie zamówionej opinii, ile znalezienie odpowiedniego specjalisty w danej dziedzinie – mówił sędzia Andrzej Turliński w programie #RZECZoPRAWIE.

Aktualizacja: 10.10.2016 15:17 Publikacja: 10.10.2016 14:37

Andrzej Turlińsk

Andrzej Turlińsk

Foto: rp.pl

Czy biegły rządzi procesem? Jakie problemy mają sędziowie z biegłymi? Jak sędziom współpracuje się z biegłymi? - o tym redaktor Ewa Usowicz rozmawiała z Andrzejem Turlińskim, sędzią Sądu Okręgowego w Warszawie, zajmującym się sprawami gospodarczymi.

- Sędziowie potrzebują biegłych. Problem w tym, że nie we wszystkich branżach jest dostatek biegłych. Dużo jest psychologów i księgowych, ale brakuje biegłych w dziedzinach związanych ze skomplikowaniem dzisiejszego życia, a więc techniki, technologii. Im bardziej sprawa jest zawikłana od tej strony, tym biegły musi mieć lepsze kwalifikacje. Do mnie trafiają sprawy z dziedziny prawa ochrony konkurencji, prawa energetycznego, telekomunikacyjnego, w których są potrzebni specjaliści w zakresie kosztów, informatycy dużej klasy. Często stopień zawikłania sprawy jest tak duży, że nie poradzi sobie jedna osoba do wykonania opinii i sędzia musi szukać instytutu naukowego lub naukowo-badawczego – mówił sędzia Turliński.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono