Oświadczenia majątkowe sędziów będą teraz publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej. ?To jedna ze zmian, jakie przynosi nowela kilku ustaw, która 5 stycznia wchodzi w życie. Kolejne dotyczą sędziowskich dyscyplinarek.
Prawda albo kara
Informacje zawarte w oświadczeniu majątkowym sędziów będą jawne z imienia i nazwiska, z wyjątkiem danych adresowych, informacji o miejscu położenia nieruchomości oraz informacji umożliwiających identyfikację ruchomości, np. auta sędziego.
Na wniosek sędziego uprawniony do odebrania oświadczenia (czyli prezes sądu apelacyjnego, a w przypadku prezesów sądów apelacyjnych – Krajowa Rada Sądownictwa) może zdecydować o objęciu informacji z oświadczenia ochroną z klauzulą „zastrzeżone", jeżeli ujawnienie ich mogłoby rodzić zagrożenie dla sędziego lub osób dla niego najbliższych. Minister sprawiedliwości będzie jednak uprawniony do zniesienia tej klauzuli.
Składając fałszywe oświadczenie, sędzia narazi się na karę do ośmiu lat więzienia. Samo oświadczenie zawierać będzie klauzulę, że sędzia jest świadomy odpowiedzialności karnej za podanie nieprawdy.
Sędziowie byli od początku przeciwni wprowadzaniu tego rygoru, upatrując w nim jeśli nie formę szykany wobec środowiska, to nieuzasadnioną ingerencję. Wskazywała na to wielokrotnie m.in. Krajowa Rada Sądownictwa.