Reklama
Rozwiń

Reforma sądownictwa: Sędziowie mają dość - komentuje Agata Łukaszewicz

Sędziowie nie lubią władzy. Ani obecnej, ani żadnej innej. Powód? Władza chce więcej, niż sędziowie mogą i chcą oddać. Powoli środowisko zaczyna rozumieć, że brak zmian oznacza spokój, ale i marazm. Problem w tym, że sądy wymagają zmian. I to szybkich.

Aktualizacja: 01.05.2017 11:30 Publikacja: 01.05.2017 09:00

Reforma sądownictwa: Sędziowie mają dość - komentuje Agata Łukaszewicz

Foto: Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski

Projekt zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych, w którym Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, chce przejąć totalną władzę nad prezesami w sądach, a w efekcie nad wszystkimi sędziami, nie mógł przejść po cichu. Pojawił się znikąd jako propozycja poselska. W ten sposób minister unika oceny zmian przez siebie przygotowanych.

Sędziowie protestują. Wprawdzie powodem do zaplanowanego na 20 kwietnia protestu była nowela ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, ale tymczasem minister Ziobro dodał kolejny projekt. Konflikt więc narasta. Minister wrzuca kolejne projekty, sędziowie protestują. W miniony czwartek przerwali wokandy na pół godziny i udali się na zebrania w swoich sądach. Mówili o tym, co im grozi. Co grozi im i obywatelom. Prawdą jest, że sędziowie nie powinni strajkować. Nie wolno im. Przerwanie wokandy na kilkanaście czy 30 minut nie sprawi jednak, że sądownictwo stanie się bardziej opieszałe. Bo opieszałe już jest, od lat. I te 30 minut nikomu nie zaszkodzi.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono