Reklama
Rozwiń

Iustitia krytykuje prezydencki projekt ws. Krajowej Rady Sądownictwa i przedstawia własny

Powołanie Komisji Społecznej przy KRS, jako organu doradczego przewiduje przedstawiony przez „Iustitię" obywatelski projekt zmian w ustawie o KRS. - Tylko on umożliwi udział społeczeństwa, w znacznej mierze pozostającego poza strukturami partii politycznych, w działalności KRS - twierdzi Stowarzyszenie.

Aktualizacja: 14.11.2017 11:36 Publikacja: 14.11.2017 10:22

Iustitia krytykuje prezydencki projekt ws. Krajowej Rady Sądownictwa i przedstawia własny

Foto: 123RF

dgk

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia" negatywnie zaopiniowało projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS) przedstawiony przez Prezydenta RP. Przewiduje on, że sędziów do KRS będzie wybierał Sejm. Zdaniem Stowarzyszenia jest to nie do pogodzenia z konstytucyjną zasadą niezależności i odrębności władzy sądowniczej.

- Na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów Konstytucja RP postawiła KRS. Skład Rady nie może być uzależniony wyłącznie od decyzji pozostałych władz. Dlatego Konstytucja RP wyraźnie limituje ilość członków KRS wybranych przez przedstawicieli władzy wykonawczej (Prezydenta) oraz ustawodawczej (Sejm i Senat). Biorąc pod uwagę zasadniczą wadliwość proponowanego mechanizmu bez znaczenia dla oceny tego rozwiązania jest to, czy parlament dokona wyboru zwykłą, czy kwalifikowaną (3/5) większością głosów - pisze w swoim stanowisku  „Iustitia".

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono