Reklama
Rozwiń

Wybór ławników do Sądu Najwyższego

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji pozytywnie zaopiniowała wczoraj 13 kandydatów na ławników w Sądzie Najwyższym.

Aktualizacja: 26.06.2018 21:52 Publikacja: 26.06.2018 21:24

Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy

Foto: AdobeStock

Chętnych było 15, a ustawa wymienia 36 miejsc. Teraz ławników wybierze Senat do 3 lipca. Przesłuchania wywołały wiele emocji. Jeden z kandydatów stawił się w Senacie w szortach i sandałach. W trakcie przesłuchania okazało się, że jest poszukiwany przez policję. Komisja skreśliła go z listy. Inna kandydatka przyznała, że z prawem ma niewiele wspólnego, ale wszystko nadrobi, bo ma odchowane dzieci. Ławnikiem SN może być osoba z wyłącznie polskim obywatelstwem i pełnią praw cywilnych i publicznych, jest nieskazitelnego charakteru, ukończyła 40 lat, w dniu wyboru nie ukończyła 60 lat, stan zdrowia pozwala jej pełnić obowiązki ławnika, ma co najmniej wykształcenie średnie. Nie może być zatrudniona w sądach, prokuraturze lub policji, pracować w urzędach obsługujących centralne organy państwa, być adwokatem, radcą prawnym, notariuszem, żołnierzem, duchownym, należeć do partii politycznej.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono