Otwierając e-sąd, który ma rozpatrywać tzw. sprawy upominawcze (są stosunkowo proste, ale jest ich rocznie ok. 12 mln), Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości, powiedział, że już w tym roku polski wymiar sprawiedliwości „przeżyje rewolucję informatyczną”. Jakie więc czekają nas informatyczne nowości?
[srodtytul]Księgi wieczyste w Internecie[/srodtytul]
Być może jeszcze w I połowie 2010 r. notariusze i komornicy dostaną dostęp via Internet do elektronicznych ksiąg wieczystych. Jak powiedział „Rz” Jarosław Paszke, dyrektor Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych MS, zostały już ostatnie kwestie do uzgodnienia z korporacjami notarialną i komorniczą i wydanie rozporządzenia wykonawczego, by uruchomić nowy system. Następny etap, ale już nie w tym roku, to umożliwienie dostępu do ksiąg każdemu zainteresowanemu.
[wyimek]11 ośrodków informatyzacji ksiąg wieczystych może zająć się w przyszłości również aktami sądowymi[/wyimek]
– Że są to dla notariuszy ogromnie przydatne informacje – to oczywiste, ale i my się cieszymy, że będziemy mieli do nich dostęp – mówi Andrzej Kulągowski, prezes Krajowej Rady Komorniczej. – Dzięki łatwemu sprawdzeniu księgi unikniemy wszczynania egzekucji przeciwko niewłaściwym nieruchomościom. Ważne jest nie tylko ustalenie właściciela, ale i tego, czy nieruchomość nie jest obciążona. Jeśli bowiem hipoteka przewyższa wartość gruntu, egzekucja nie ma sensu. Kancelarie komornicze od dawna są skomputeryzowane i przygotowane do takich nowinek, ale zwykli ludzie, przyzwyczajeni do papierowych postępowań, potrzebować będą zapewne czasu na ich zrozumienie, zaakceptowanie.