Szczegóły wystawiania zaświadczeń oraz wynagradzania lekarzy zawierają trzy rozporządzenia ministra sprawiedliwości; wszystkie zawiera Dziennik Ustaw nr 14 z 29 stycznia i wszystkie weszły w życie 1 lutego 2008 r.
Od tego dnia obowiązuje też ustawa o lekarzu sądowym. Uprawnia ona jedynie dodatkowo kwalifikowanych lekarzy (sądowych) do wystawiania zaświadczeń lekarskich dla uczestników procesów cywilnych i karnych, ale też dla wyzwanych przez śledczych. Tylko z powodu dużych problemów ze znalezieniem chętnych do tego dodatkowego zajęcia do Sejmu skierowano nowelę ustawy. Ma do końca tego roku upoważnić prezesów sądów do dopuszczania innych (zwykłych) lekarzy do wydawania zaświadczeń. Poszło głównie o niskie zdaniem lekarzy wynagrodzenie.
Za wystawienie zaświadczenia lekarz sądowy dostanie 80 zł (pierwotnie planowano 40) plus zwrot kosztów dojazdu do osoby badanej.
Lekarz będzie sporządzał zestawienie wystawionych zaświadczeń za każdy miesiąc i dołączał do niego dokumenty potwierdzające koszty dojazdu.
Rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 14 stycznia 2007 r. w sprawie wynagrodzenia przysługującego lekarzowi sądowemu i trybu finansowania zawiera wzór zestawienia zaświadczeń. Zestawienie lekarz ma obowiązek przekazywać organowi kierującemu gospodarką finansową sądu okręgowego. Wypłata wynagrodzenia oraz zwrot kosztów dojazdu powinny nastąpić w terminie 30 dni od otrzymania prawidłowo sporządzonej dokumentacji.