Reklama
Rozwiń

Trela: trójpodział władz zanika

Przy zblatowaniu władzy ustawodawczej z wykonawczą szczególnie ważna jest odrębność sądownictwa.

Publikacja: 10.12.2018 07:28

Jacek Trela

Jacek Trela

Foto: tv.rp.pl

Mówił tak prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela podczas konferencji na UW „Sędziowie i adwokaci w służbie Niepodległej", zorganizowanej przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy.

Czytaj także: Niemoralna propozycja dla sędziów

Trójpodział władz zanika. Poselskie ustawy pomijają konsultacje, a wiemy, że pochodzą z rządu. To szczególny rodzaj zblatowania, gdy minister sprawiedliwości jest prokuratorem generalnym, a zarazem posłem na Sejm – przekonywał prezes. Zapewniał, że adwokatura nie akceptuje dyscyplinarek wobec sędziów orzekających niepomyślnie dla władzy czy edukujących o konstytucji.

– W czasach normalnych sędziowie i adwokaci starają się nie stykać ze sobą, bo zaraz jest podejrzenie, że mówią o tym, co jest na wokandzie. Ale czasy są niezwykłe, dziękuję wszystkim, którzy tak pięknie zaangażowali się w obronę konstytucji i praworządności – powiedziała do zebranych pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

– W historii Polski po zamachu majowym był okres, który przypomina się nam codziennie. Naciski na sąd jak w procesie brzeskim. Uchwalona wtedy ustawa o ustroju sądów okazała się tak wygodna, że po 1945 r. nawet nie trzeba było jej zmieniać – mówił prof. Adam Strzembosz.

Sędzia SN Teresa Flemming-Kulesza przywołała wydane na początku lat 80. orzeczenia przywracające do pracy zwolnionych w stanie wojennym.

– I nikomu wtedy do głowy nie przyszło robić tym sędziom dyscyplinarki – zauważyła.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono