Docelowo punkt taki ma funkcjonować w każdym większym sądzie rejonowym i okręgowym w mniejszych powstanie mniej rozbudowany punkt informacji.
Ministerstwo Sprawiedliwości ruszyło z przygotowaniami do drugiego etapu programu "Ułatwianie dostępu do sądów". Koniec przewiduje się w grudniu 2011 r. Pieniądze wyłożyła Unia Europejska.
Dobra opinia istniejących dziś punktów sprawia, że coraz częściej prezesi sądów sami zabiegają o utworzenie takiej komórki. [b]Dzięki nim w sądach jest szybciej, bardziej komfortowo i fachowo[/b].
- Mamy pozytywny odzew ze strony ludzi, którzy trafiają do sądów i tuż po wejściu mogą skorzystać z pomocy pracownika - mówi Rz" Piotr Kluz, wiceminister sprawiedliwości. I dodaje, że dalszy etap organizowania punktów jest już przesądzony. Do końca roku ministerstwo kupi meble, wiosną postara się o komputery i oprogramowanie, a w połowie przyszłego roku specjalnie przeszkoli pracowników.
O co można zapytać w takim punkcie? Właściwie o wszystko sposoby wszczęcia postępowania, koszty sądowe i droga do uzyskania zwolnienia z nich, przesłanki ustanowienia obrońcy (adwokata lub radcy prawnego z urzędu), przysługujące środki odwoławcze, terminy ich wniesienia, terminy rozpraw i lokalizacja sal.