Przesądzili o tym posłowie podkomisji pracującej nad projektem ustawy o państwowych egzaminach prawniczych. Przyjęli wczoraj brzmienie przepisu regulującego uprawnienia magistrów prawa, czyli usługowe wykonywanie tzw. podstawowych czynności prawniczych.
Absolwenci studiów prawniczych będą mogli zawodowo reprezentować strony w sprawach cywilnych przed sądami rejonowymi (ale nie w karnych, rodzinnych ani opiekuńczych), przed organami administracji oraz udzielać porad, sporządzać opinie, pisma procesowe i umowy.
Posłowie przegłosowali też, że aby świadczyć te usługi, będą oni musieli się ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej za ewentualne szkody wyrządzone klientom.
Proponują także nałożyć na tych prawników obowiązek zachowania w tajemnicy spraw, o których dowiedzą się w trakcie pracy dla klientów.
Wczoraj ponownie doszło do starcia na argumenty zwolenników i przeciwników liberalnych rozwiązań. Przedstawiciele samorządu adwokackiego i radcowskiego po raz kolejny podkreślali, że posłowie otwierają sądy dla osób nieprzygotowanych do profesjonalnego odgrywania ról procesowych w imieniu klientów.