Europejskie Stowarzyszenie Sędziów i Prokuratorów "MEDEL" w uchwale z 3 marca 2012 r. przedstawiło swoje argumenty w obronie niezależności i niezawisłości władzy sądowniczej w relacji z innymi władzami, a także zwróciło uwagę na związane z tym skutki.
- Głównym zadaniem władzy sądowniczej jest w szczególności ochrona praw podstawowych i ściganie działalności przestępczej. W sytuacjach kryzysowych działania sądów administracyjnych i gospodarczych mają zasadnicze znaczenie dla zapewnienia zgodności z prawem i prawidłowości dystrybucji środków publicznych - czytamy w manifeście opublikowanym na stronie iustitii.
Niezawisłości wymiaru sprawiedliwości
- Instrumentalizacja wymiaru sprawiedliwości w rękach pozostałych władz - politycznych, gospodarczych lub nawet mediów - powoduje obniżenie jego jakości, a niezawisłość stanowi warunek niezbędny dla zapewnienia równości obywateli wobec prawa - stwierdzili europejscy sędziowie i prokuratorzy powołując się na Rekomendację Komitetu Ministrów Rady Europy w sprawie niezawisłości, skuteczności o odpowiedzialności sędziów, a także roli prokuratorów w systemie sprawiedliwości w sprawach karnych, który ich zdaniem stanowi minimalny zbiór zasad gwarantujących wzajemne zaufanie pomiędzy sędziami i prokuratorami Państw Członkowskich Unii Europejskiej.
Jak podkreślili, aby skutecznie walczyć z przestępczością i zapewniać równość wszystkich podmiotów wobec prawa, prokuratura musi mieć, we wszystkich Państwach Członkowskich UE, status władzy sądowniczej, w rozumieniu wynikającym z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Ponadto, aby organy wymiaru sprawiedliwości mogły realizować postawione przed nimi zadania, państwa powinny zapewnić im odpowiednie zasoby. - Wysokość wynagrodzenia sędziów i prokuratorów powinna chronić ich przez wszelkimi naciskami - podkreśliło stowarzyszenie.