O 6 mln zł wzrosną wydatki resortu sprawiedliwości w związku z koniecznością przeegzaminowania w przyszłym roku rekordowej liczby kandydatów na adwokatów, radców i notariuszy. Tak przewiduje projekt tzw. ustawy okołobudżetowej, którą w piątek przegłosował Sejm.
Zapisanie takiej kwoty w budżecie uzasadniał w Sejmie poseł Platformy Obywatelskiej Michał Jaros, sprawozdawca projektu tzw. ustawy okołobudżetowej.
W 2013 r. do zawodowego egzaminu adwokackiego, radcowskiego i notarialnego może przystąpić nawet około 12 tys. osób. W 2009 r. egzamin wstępny na aplikacje radcowską i adwokacką zdała bowiem rekordowa liczba kandydatów (ok. 70 proc.). Tymczasem w 2012 r. zdawało go aż czterokrotnie mniej kandydatów, bo ok. 3200 osób.
Tak duża liczba zdających wymaga, jak wyjaśnia resort sprawiedliwości, powołania odpowiedniej liczby komisji egzaminacyjnych oraz zapewnienia wydatków na wynagrodzenia komisji oraz zespołów przygotowujących pytania. W całym kraju będzie musiało pracować ok. 120 komisji, by przeegzaminować taką liczbę ubiegających się o prawnicze uprawnienia. Egzamin radcowski i adwokacki jest zaplanowany już na marzec. Trwa cztery dni.
Projekt ustawy okołobudżetowej dotyczy także wydatków na wynagrodzenia sfery budżetowej.