9 listopada 2012 r. Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do Stowarzyszenia o zaopiniowanie przesłanego projektu zmiany ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o prokuraturze oraz ustawy o Sądzie Najwyższym w przedmiocie art. 91 § 1 usp, regulującego wysokość wynagrodzenia za czas choroby.
Po proponowanych zmianach § 1 tego artykułu mówiłby o tym, że w okresie nieobecności w pracy z powodu choroby sędzia otrzymywałby 80% wynagrodzenia, nie dłużej jednak niż przez okres roku.
Sędziowie uznali, że jest to kolejny pomysł polityków na sięgnięcie do kieszeni sędziów.
Zdaniem Stowarzyszenie dotychczasowe orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego jednoznacznie wskazuje na odmienność sytuacji prawnej sędziów od innych pracowników sfery budżetowej, a proponowana zmiana jest sprzeczna zarówno z ustawodawstwem krajowym, jak i prawem europejskim.
- Nie sposób zgodzić się z argumentem projektodawcy, że przyczyną zmian jest „zrównanie sytuacji prawnej wszystkich osób świadczących pracę i pełniących służbę w zakresie wynagrodzenia (uposażenia) przysługującego w okresie nieobecności spowodowanej chorobą" - uważają sędziowie.