Aktualnie – zgodnie z ustawą z 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych – sędzia przechodzi w stan spoczynku z dniem ukończenia 65. roku życia.
Może też to zrobić w innym czasie – jeśli nie później niż na sześć miesięcy przed ukończeniem 65. roku życia oświadczy ministrowi sprawiedliwości wolę dalszego zajmowania stanowiska i przedstawi zaświadczenie stwierdzające, że jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków sędziego.
Maksymalnie 70 lat
Gdy sędzia złoży oświadczenie i przedstawi zaświadczenie – może zajmować stanowisko nie dłużej niż do ukończenia 70. roku życia. Może on jednak zmienić zdanie i w każdym czasie przejść w stan spoczynku. Musi tylko złożyć odpowiednie oświadczenie ministrowi sprawiedliwości.
Ustawą z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw wprowadzone zostały zmiany w ustawie z 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Po zmianie przepisów sędzia przechodzi w stan spoczynku z dniem ukończenia 67. roku życia albo z dniem osiągnięcia wieku emerytalnego określonego w art. 69 § 1a znowelizowanej ustawy.
W myśl tego przepisu wiek, którego osiągniecie powoduje przejście sędziego w stan spoczynku dla kobiet urodzonych do 30 września 1973 r. i mężczyzn urodzonych do 30 września 1953 r. jest równy najniższemu wiekowi emerytalnemu określonemu odpowiednio w art. 24 ust. 1a pkt 61–84, art. 24 ust. 1b i art. 27 ust. 3 ustawy emerytalnej.