Wprowadza je rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 14 września 2012 r. w sprawie rodzaju urządzeń i środków technicznych służących do utrwalania obrazu lub dźwięku dla celów procesowych oraz sposobu przechowywania, odtwarzania i kopiowania zapisów. Dziś wchodzi w życie. Uchyla ono rozporządzenie z 2003 r., które nie uwzględniało wystarczająco zapisu na urządzeniach i nośnikach cyfrowych, bo były używane głównie analogowe.

Usunięcie lub zmiana zapisu fotografii na nośniku analogowym pozostawia ślad. Zapis na nośniku cyfrowym może być w każdej chwili zmieniony lub usunięty bez pozostawienia śladu. Te różnice muszą uwzględniać przepisy proceduralne, gdyż zapisy i ich zniszczenie mają konsekwencje prawne.

W urządzeniach cyfrowych nośnikami pierwotnymi są twarde dyski, karty pamięci lub aparaty fotograficzne z wbudowanym dyskiem. Nośnik pierwotny należy opakować, zabezpieczyć pieczęcią, a na opakowaniu wskazać sygnaturę sprawy, utrwaloną czynność procesową, numer metryki, datę i dane osoby dokonującej opakowania. Każde otwarcie i ponowne zamknięcie też należy odnotować. Nośnik pierwotny nie wymagający przekazania do laboratorium rejestruje się i przechowuje jak dowód rzeczowy.

podstawa prawna: rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 14  września  2012 r. DzU z z 2 października, poz. 1090