Takie rozwiązanie zawiera przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
Autorami projektu są urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości. Przekonują oni, że przyjęty tok rejestracji przebiegu spraw o wykroczenia uprości i przyspieszy postępowanie, zapewni ponadto wierne utrwalenie przebiegu czynności procesowej, umożliwiając gruntowną ich ocenę, bez zniekształceń i przekłamań zdarzających się w wersji pisemnej. Sporządzanie protokołu elektronicznego nie będzie absorbować sędziego, pozwalając mu skupić się na kwestiach merytorycznych.
Obok protokołu elektronicznego będzie sporządzany skrócony protokół pisemny z przebiegu rozprawy. Ma on zawierać m.in.: oznaczenie sprawy, sądu, czas i miejsce, osoby uczestniczące oraz określenie jawności rozprawy i trybu postępowania. Zgodnie z projektem, w niektórych uzasadnionych przypadkach będzie sporządzana pisemna forma protokołu na dotychczasowych zasadach. Chodzi o sytuacje, gdy elektroniczne utrwalenie przebiegu czynności nie będzie możliwe.
Protokół elektroniczny ma być podpisywany podpisem elektronicznym, który będzie gwarantował identyfikację protokolanta i rozpoznawalność ewentualnych zmian w protokole.
Dostęp do elektronicznej wersji protokołu w siedzibie sądu będą mieć: strony, obrońcy, pełnomocnicy i przedstawiciele ustawowi. W przypadku obwinionego przebywającego w zakładzie karnym – dostęp do zapisu uzyska on w administracji zakładu. Przy czym – strony, obrońcy i pełnomocnicy – będą mieli możliwość otrzymania tylko zapisu dźwięku.