E-protokół także w sprawach o wykroczenia

Sprawy o wykroczenia będą rejestrowane za pomocą elektronicznego zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku.

Publikacja: 21.05.2013 15:30

Dzięki nagrywaniu rozpraw sędziowie zyskają cenny czas – przekonuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Dzięki nagrywaniu rozpraw sędziowie zyskają cenny czas – przekonuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Takie rozwiązanie zawiera przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Autorami projektu są urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości. Przekonują oni, że przyjęty tok rejestracji przebiegu spraw o wykroczenia uprości i przyspieszy postępowanie, zapewni ponadto wierne utrwalenie przebiegu czynności procesowej, umożliwiając gruntowną ich ocenę, bez zniekształceń i przekłamań zdarzających się w wersji pisemnej. Sporządzanie protokołu elektronicznego nie będzie absorbować sędziego, pozwalając mu skupić się na kwestiach merytorycznych.

Obok protokołu elektronicznego będzie sporządzany skrócony protokół pisemny z przebiegu rozprawy. Ma on zawierać m.in.: oznaczenie sprawy, sądu, czas i miejsce, osoby uczestniczące oraz określenie jawności rozprawy i trybu postępowania. Zgodnie z projektem, w niektórych uzasadnionych przypadkach będzie sporządzana pisemna forma protokołu na dotychczasowych zasadach. Chodzi o sytuacje, gdy elektroniczne utrwalenie przebiegu czynności nie będzie możliwe.

Protokół elektroniczny ma być podpisywany podpisem elektronicznym, który będzie gwarantował identyfikację protokolanta i rozpoznawalność ewentualnych zmian w protokole.

Dostęp do elektronicznej wersji protokołu w siedzibie sądu będą mieć: strony, obrońcy, pełnomocnicy i przedstawiciele ustawowi. W przypadku obwinionego przebywającego w zakładzie karnym – dostęp do zapisu uzyska on w administracji zakładu. Przy czym – strony, obrońcy i pełnomocnicy – będą mieli możliwość otrzymania tylko zapisu dźwięku.

Jak czytamy w komunikacie Rady Ministrów, wprowadzenie możliwości elektronicznego utrwalania przebiegu rozprawy w postaci protokołu elektronicznego wprowadza także zmiany dotyczące uzasadniania wyroku. Uzasadnienie będzie przedstawiane wyłącznie formie ustnej, bezpośrednio po ogłoszeniu wyroku sądu I instancji oraz wyroku sądu odwoławczego. Konsekwencją zmienionych przepisów jest zmiana terminu wniesienia apelacji – będzie to 7 dni roboczych (z wyjątkiem sobót) od daty ogłoszenia wyroku. W przypadku obwinionego, który nie był obecny podczas ogłoszenia wyroku i nie miał obrońcy, termin wyniesie 7 dni, ale od daty doręczenia wyroku.

Przypomnijmy, iż od ubiegłego roku w sądach okręgowych i apelacyjnych w sprawach cywilnych działa system nagrywania rozpraw, czyli sporządzania tzw. elektronicznych protokołów.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem