Zwolnienie lakarskie już się nie opłaci funkcjonariuszom, żołnierzom, prokuratorom i sędziom

Nie 100 proc. wynagrodzenia, lecz o 20 proc. mniej dostaną za czas choroby funkcjonariusze, żołnierze, prokuratorzy i sędziowie.

Publikacja: 29.05.2013 09:00

Proponowana nowelizacja ma na celu m.in. ograniczenie absencji chorobowej funkcjonariuszy.

Proponowana nowelizacja ma na celu m.in. ograniczenie absencji chorobowej funkcjonariuszy.

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekty zmian kilku ustaw zmniejszających pieniądze za czas choroby. Na ich mocy funkcjonariusze (policjanci, pogranicznicy, strażacy i borowcy) oraz żołnierze, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim, otrzymają nie 100 proc., ale 80 proc. uposażenia. Pomniejszone wynagrodzenie będzie wypłacane, gdy choroba nie ma związku ze służbą.

Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na nagrody z funduszu nagród i zapomóg. Otrzymają je ci funkcjonariusze oraz żołnierze, którzy wykonują zajęcia służbowe w zastępie chorych kolegów. Podobne zmiany czekają sędziów i prokuratorów. Na 80 proc. wynagrodzenia za czas choroby sędziowie i śledczy mogą liczyć maksymalnie przez rok. Wyjątek przewidziano dla nieobecności w pracy z powodu: wypadku przy pracy, w drodze do pracy lub z pracy, choroby w czasie ciąży lub poddania się badaniom lekarskim w celu oddania narządów do transplantacji.

Pozyskane w ten sposób środki będą w dyspozycji dyrektora sądu powszechnego. W przypadku prokuratur powszechnych – dodatkowe pieniądze trafią na ich funkcjonowanie.

Zmiany dotyczą sędziów sądów powszechnych, prokuratorów i sędziów Sądu Najwyższego. Wszyscy, którzy w dniu wejścia w życie nowelizacji będą nieobecni w pracy z powodu choroby, zachowają prawo do wyższego wynagrodzenia, dopóki zwolnienie się nie skończy. Kolejne będą już jednak opłacane 80 proc. wynagrodzenia.

Jaki jest powód zmian? Chodzi o zrównanie sytuacji prawnej wszystkich osób świadczących pracę i pełniących służbę w okresie nieobecności spowodowanej chorobą.

Według danych ZUS liczba dni absencji chorobowej (sędziów i prokuratorów) w 2011 r. wyniosła 210 tys. Na podstawie danych statystycznych za 2011 r. autorzy szacują, że dzięki zmianom uda się zaoszczędzić w budżecie państwa ponad 8 mln zł.

Sądownictwo powszechne jest sfeminizowane – 65 proc. kadry w sądach rejonowych to kobiety, w okręgu 61 proc., a w apelacji 58 proc. Mężczyźni dominują tylko w sądach wojskowych – stanowią tam 94 proc. kadry.

etap legislacyjny trafi do Sejmu

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo