Marek Biernacki, minister sprawiedliwości, i Andrzej Seremet, prokurator generalny, podpisali wczoraj list intencyjny w sprawie wspólnego działania na rzecz modernizacji przestrzeni sprawiedliwości w Polsce.

Najważniejsze cele porozumienia to ciągłość i stabilność reform, stworzenie podstawy do skutecznego ubiegania się o środki na wykonywanie projektów w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, uporządkowanie istniejących i planowanie przyszłych projektów składających się na reformy. Chodzi o to, by były spójne i służyły całe lata. By nie przytrafiały się już takie reformy jak wprowadzona przez Jarosława Gowina w styczniu 2013 r., którą teraz trzeba odwracać i małe sądy przywracać na mapę administracyjną.

Strategia wyznacza konkretne kierunki rozwoju sądownictwa, prokuratury, Służby Więziennej, Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. Najważniejszy kierunek to poprawa wizerunku sądownictwa w oczach obywateli, m.in. lepsza obsługa interesanta w sądzie, a także dostępność do internetowych baz orzeczeń.

Pozostałe kierunki strategii posłużą jakości działania, zapewnieniu odpowiedniej sprawności postępowania, ujednolicaniu systemów IT oraz efektywności finansowej całego systemu.

W prowadzeniu strategii pomogą projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej. Prace nad nią trwały prawie rok. Udało się zaplanować szerokie działania na lata 2014–2020.