ZUS ściągnie miliony ?od zleceń dla sędziów

Olsztyńska Izba Radców Prawnych zapłaci składki od umowy-zlecenia zawartej z sędzią na szkolenie aplikantów.

Publikacja: 10.07.2014 09:40

ZUS ściągnie miliony ?od zleceń dla sędziów

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

W środę Sąd Najwyższy podjął uchwałę ważną dla 3 tys. sędziów wykładających na uczelniach i szkolących prawników z poszczególnych korporacji zawodowych. Tylu z 10-tysięcznej rzeszy sędziów ma zgodę na dodatkową pracę. SN uznał, że muszą płacić składki na ZUS od zleceń (sygn. akt: I UZP 1/14).

Koniec wątpliwości

Spór rozpoczął się od kontroli, którą olsztyński oddział ZUS przeprowadził w tamtejszej Okręgowej Izbie Radców Prawnych. Inspektorzy zakwestionowali brak składek na ubezpieczenia społeczne od umowy-zlecenia na 70 zł miesięcznie zawartej z sędzią w sprawie szkolenia aplikantów. OIRP odwołała się do sądu okręgowego, a potem apelacyjnego. Ten zapytał Sąd Najwyższy, czy sędzia ma obowiązek płacić składki na ZUS.

– Na to rozstrzygnięcie czekały wszystkie okręgowe izby radców prawnych – tłumaczyła Iwona Bendorf-Bundorf, skarbnik Krajowej Rady Radców Prawnych, w czasie rozprawy przed SN. – Kolejne takie sprawy czekają na rozstrzygnięcie, a zapadają w nich sprzeczne wyroki.

W uchwale z 9 lipca SN rozstrzygnął wątpliwości na niekorzyść sędziów i zatrudniających ich podmiotów.

– Sędzia nie podlega pod ubezpieczenia społeczne ze stosunku służbowego, ale nie ma racjonalnych podstaw, by twierdzić, że nie podlega on pod obowiązek ubezpieczenia z tytułu zawarcia umowy-zlecenia – tłumaczył Maciej Pacuda, sędzia SN, w uzasadnieniu do środowej uchwały.

Składki za pięć lat

Uchwała daje ZUS podstawę do ściągnięcia dodatkowych składek z podmiotów zlecających sędziom wykłady, szkolenia czy kursy. W razie kontroli ZUS z własnej kieszeni będą oni musieli dołożyć do wynagrodzeń sędziów ze zlecenia ponad 30 proc. składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe. Część tych pieniędzy (11,26 proc. wartości zlecenia) będą mogły odzyskać z kieszeni sędziego. Część składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorca płaci bowiem z własnej kieszeni. Podstawę do takich roszczeń będą stanowiły przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. W wypadku niektórych sędziów mogą to być pokaźne sumy. Okres przedawnienia należności z tytułu niezapłaconych składek do ZUS upływa bowiem dopiero po pięciu latach.

– Ten wyrok ma również znaczenie, jeśli ZUS zakwestionuje zawartą z sędzią umowę o dzieło i uzna, że zamiast niej powinna być zawarta oskładkowana umowa-zlecenie – zauważa radca prawny Andrzej Radzisław, specjalista z zakresu ubezpieczeń społecznych, współpracujący z kancelarią LexConsulting.

Opinia:

prof. Inetta ?Jędrasik-Jankowska, Uniwersytet Warszawski

Z tytułu zapłaconych składek sędziowie nie nabywają prawa do renty czy emerytury z ZUS, chyba że zostaną wydaleni z zawodu i stracą prawa do uposażenia sędziowskiego w stanie spoczynku. Dzięki temu ubezpieczeniu przysługuje im jedynie świadczenie z tytułu wypadku przy wykonywania zlecenia. I właśnie konieczność tej ochrony zaważyła na obowiązku ubezpieczenia umów-zleceń sędziów ?i jest podstawą do żądania od nich składek. Inaczej w razie wypadku przy wykonywaniu zlecenia nie mieliby oni prawa do żadnych świadczeń. Na przyszłość powinno to być inaczej uregulowane. Należy bowiem rozważyć oddzielenie ubezpieczenia wypadkowego. Obecnie jest ono powiązane z ubezpieczeniem rentowym i emerytalnym. Moim zdaniem sędziowie powinni płacić ze zleceń wyłącznie składkę na ubezpieczenie wypadkowe.

W środę Sąd Najwyższy podjął uchwałę ważną dla 3 tys. sędziów wykładających na uczelniach i szkolących prawników z poszczególnych korporacji zawodowych. Tylu z 10-tysięcznej rzeszy sędziów ma zgodę na dodatkową pracę. SN uznał, że muszą płacić składki na ZUS od zleceń (sygn. akt: I UZP 1/14).

Koniec wątpliwości

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Praca, Emerytury i renty
Lawinowy wzrost L4 z powodu krztuśca. Alarmujące dane ZUS
W sądzie i w urzędzie
Lex ciągnik na wstecznym. Komornik łatwiej zajmie ruchomości?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej