Immunitet: mandat nie dla sędziego

Projekt ustawy ograniczającej immunitet m.in. posłów i senatorów jest gotowy do uchwalenia.

Aktualizacja: 09.07.2015 08:14 Publikacja: 09.07.2015 07:27

Immunitet: mandat nie dla sędziego

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

W środę połączone sejmowe komisje: Regulaminowa i Spraw Poselskich oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka, odrzuciły dwie poprawki zgłoszone do projektu w trakcie drugiego czytania. W pierwszej posłowie chcieli zapisać, że jeśli prokurator często będzie łamał przepisy o dopuszczalnej prędkości i płacił mandaty, może stanąć także przed komisją dyscyplinarną. W drugiej zaproponowano rozszerzenie działania ustawy na sędziów. Obie odrzucono.

Projekt jest gotowy do uchwalenia. Zakłada, że przyjęcie mandatu karnego albo uiszczenie grzywny za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji przez prokuratora, posła, senatora, rzecznika praw dziecka, GIODO lub szefa IPN jest wyrażeniem zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności w tej formie. Oznacza to, że osoby te mogłyby zapłacić mandat w momencie zatrzymania przez służby drogowe. Po odmowie przyjęcia mandatu policja złoży do przełożonych wnioski o wyrażenie zgody na uchylenie im immunitetów.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo