Powodzenie nowych procedur zależy też od woli sądów

To, jak orzekanie merytoryczne przez wojewódzkie sądy administracyjne może przyspieszyć załatwianie spraw obywateli i czy uda się do tego przekonać urzędników – wyjaśnia sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Bogusław Dauter.

Publikacja: 11.08.2015 01:01

Powodzenie nowych procedur zależy też od woli sądów

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska

Rz: Nowelizacja ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, która wejdzie w życie 15 sierpnia, została już okrzyknięta rewolucją. Czy rzeczywiście była konieczna?

Bogusław Dauter: Moim zdaniem zmiany nie można oceniać jako rewolucyjnej, ale na pewno była ona potrzebna. Nowelizacja została przygotowana po upływie ponad dziesięciu lat od wprowadzenia dwuinstancyjnego sądownictwa administracyjnego. Pozwoliła na wyeliminowanie większości wątpliwości, jakich przysparzała procedura sądowo-administracyjna przyjęta w pierwotnej wersji. Przede wszystkim wprowadziła wiele modyfikacji, które mają usprawnić tok postępowania przed sądami administracyjnymi. Do takich regulacji zaliczyłbym m.in.: zmiany dotyczące merytorycznego orzekania przez sądy administracyjne pierwszej instancji; szerszy tryb uproszczony; możliwość wydawania przez sądy pierwszej instancji orzeczeń w trybie autokontroli; rozpoznawanie przez NSA skarg kasacyjnych na posiedzeniu niejawnym oraz zmiany w zakresie orzekania reformatoryjnego przez NSA. Są to bardzo istotne zmiany. Czy tak diametralne, jak tego byśmy oczekiwali, i czy usprawnią sądownictwo administracyjne, pokaże praktyka stosowania przepisów, które stanowią absolutne novum.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo