Awantura w KRS o stanowisko w sprawie hejtu

Rada milczeniem zignoruje wszelkie kolejne medialne doniesienia kierowane wobec sędziów – jej członków – taki plan przyjęto w piątek.

Publikacja: 25.11.2019 10:56

KRS

KRS

Foto: YouTube

Nic nie zapowiadało, że ostatni dzień listopadowego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa będzie tak burzliwy. W części formalnej, Rada przyjęła rezygnację Jakuba Steliny z udziału w konkursie do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego. W czwartek Sejm wybrał tego profesora, dziekana Wydziału Prawa na Uniwersytecie Gdańskim, na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Potem w KRS rozpoczął się bój o uchwały w sprawach niezałatwionych dotąd przez Radę. Chodzi o sprawy sędziów – członków Rady: Jarosława Dudzicza i Rafała Puchalskiego. Pierwszy ma być zamieszany w antysemicki hejt w internecie pod pseudonimem jorry123. Sam zainteresowany nie pamięta wpisu. Śledztwo w tej sprawie trwa od czterech lat. Rada dostała dokumenty z prokuratury, po ich analizie przygotowała projekt stanowiska. W piątek przedstawiono go na forum całej Rady. Projekt głosi, że na obecnym etapie śledztwa Rada nie ma uprawnień do prowadzenia czynności oraz że wzywa Prokuraturę Krajową do szybkiego zakończenia postępowania. Na koniec umieszczono zapis, który wzbudził burzliwą dyskusję. Co proponuje zespół? By uchwała kończyła się słowami, że „dokonywanie takich wpisów może stanowić uchybienie zasadom etyki zawodowej sędziów". – Skoro najpierw piszemy, że Rada niewiele może w tej sprawie zrobić, to nie piszmy o łamaniu zasad etyki, bo od zajmowania się takimi sprawami właśnie jesteśmy – burzyła się część członków Rady. Ostatecznie dziewięcioma głosami za stanowisko przyjęto.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo