Przestępstwo szpiegostwa w orzecznictwie sądów

W orzecznictwie przeanalizowane zostały liczne przypadki przestępstwa szpiegostwa. Dzięki tej judykaturze możemy naświetlić przykładowe czyny, na które każdy powinien być wyczulony, zwłaszcza w obliczu obecnych zagrożeń. Omawiany czyn został scharakteryzowany, przy czym odnotowania wymaga, że art. 130 k.k. w ciągu lat podlegał zmianom.

Publikacja: 22.05.2024 04:30

Przestępstwo szpiegostwa w orzecznictwie sądów

Foto: Adobe Stock

Jednym z przykładów jest orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który wyraźnie już w 2017 r. stwierdził, że działalność wywiadu rosyjskiego skierowana jest przeciwko interesom Rzeczypospolitej Polskiej, co jest faktem notoryjnym powszechnie znanym, niewymagającym dowodzenia (wyrok SA w Warszawie z 24 listopada 2017 r., II AKa 269/17, orzecznictwo sądów powszechnych dostępne w Portalu Orzeczeń Sądów Powszechnych pod adresem https://orzeczenia.ms.gov.pl/ poza wyraźnie wskazanymi źródłami, kasacja w tej sprawie została oddalona jako oczywiście bezzasadna, zob. postanowienie SN z 5 marca 2019 r., II KK 206/18, orzecznictwo SN dostępne pod adresem www.sn.pl poza wyraźnie wskazanymi źródłami).

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawnicy
Gdzie uczą najlepszych prawników w Polsce? Ranking wydziałów prawa 2024
Podatki
Fiskus nie przejął się wyrokiem NSA. Sam przelew nie wystarczy
Sądy i trybunały
Sędzia Sądu Najwyższego skarży Polskę do ETPC. Chodzi o decyzję Andrzeja Dudy
Sądy i trybunały
Sąd Najwyższy: wybór „spośród sędziów" nie oznacza wyboru „przez sędziów"
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży