Wszystkie oblicza szpiegostwa

Wysokie zagrożenie konfliktami zbrojnymi oraz agresywnymi działaniami niemilitarnymi nasila aktywność szpiegowską obcych wywiadów.

Publikacja: 13.03.2024 02:00

Wszystkie oblicza szpiegostwa

Foto: Adobe Stock

W ostatnim czasie jesteśmy świadkami dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej na świecie. Instytucje wywiadowcze państw wrogo nastawionych do naszego kraju stale zmieniają formy swojej aktywności, wykorzystując zwłaszcza nowe technologie. Wzrost napięcia w naszym regionie Europy wywołuje coraz większe obawy o nasze bezpieczeństwo.

Te i inne czynniki stały się podstawą ostatniej obszernej nowelizacji art. 130 kodeksu karnego, w którym stypizowano różne formy przestępstwa szpiegostwa. Ustawa z 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw wprowadziła sześć nowych typów czynów zabronionych oraz karalność przygotowania do jednego z nich. W § 1, 2, 4, 5, 7 i 9 stypizowane zostały zbrodnie, a w § 3, 6 i 8 występki. W uzasadnieniu do zmian wskazano m.in., że aktualnie występuje wysokie zagrożenie nowymi otwartymi konfliktami zbrojnymi oraz agresywnymi działaniami niemilitarnymi, co generuje nasilenie aktywności szpiegowskiej obcych wywiadów.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a