Państwo w obliczu zagrożeń

System bezpieczeństwa narodowego powinien być tak zbudowany, aby zapewnić niezakłócone funkcjonowanie demokratycznego państwa prawa nie tylko w okresie spokoju.

Publikacja: 20.12.2023 02:00

Państwo w obliczu zagrożeń

Foto: Adobe Stock

Obwieszczenie o wprowadzeniu stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa zostało wydrukowane w Związku Radzieckim być może w tej samej drukarni co Manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z lipca 1944 r. Dekret z 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym Rada Państwa wydała na podstawie art. 33 ust. 2 Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Po prawie 30 latach, 16 marca 2011 r., Trybunał Konstytucyjny ogłosił długo wyczekiwany wyrok w sprawie zainicjowanej skargą wniesioną przez rzecznika praw obywatelskich. Trybunał orzekł, że dekret z 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym oraz dekret z 12 grudnia 1981 r. o postępowaniach szczególnych w sprawach o przestępstwa i wykroczenia w czasie obowiązywania stanu wojennego są niezgodne z art. 7 Konstytucji RP w związku z art. 31 ust. 1 Konstytucji PRL z 22 lipca 1952 r. oraz z art. 15 ust. 1 Międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek