Tomasz Pietryga: Donald Trump, Chicago Seven i polska lekcja

Były prezydent USA chce osądzić według własnych reguł prawo i proces sądowy, stosując taktykę polityczną sprzed 50 lat, gdy proces stał się częścią „politycznego teatru”. Jaki z tego morał dla nas?

Publikacja: 06.12.2023 02:00

Tomasz Pietryga: Donald Trump, Chicago Seven i polska lekcja

Foto: AFP

Trwający od wielu miesięcy proces Donalda Trumpa przekształcił się w wielki spektakl pełen dramaturgii i zwrotów akcji. Głównym bohaterem jest były prezydent USA, który próbuje na tym budować kampanię wyborczą, pokazując, że jest ofiarą zepsutego systemu i obrońcą lepszego świata.

Komentatorzy w USA zaczynają porównywać taktykę polityczną Donalda Trumpa z zastosowaną 50 lat wcześniej przez uczestników słynnego „procesu siedmiu” w Chicago. Grupa protestujących przeciwko wojnie w Wietnamie została w 1968 r. oskarżona o spisek i przekraczanie granic stanów w celu wzniecania zamieszek na Narodowej Konwencji Demokratów w Chicago. Proces „Chicago Seven” rozpoczął się po tym, jak Richard Nixon został prezydentem, a rozprawie przewodniczył sędzia Julius Hoffman.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona