Ochrona własności w prawie UE

Rozwiązania ustawowe dotyczące ograniczeń prawa własności w niektórych państwach członkowskich UE potrafią budzić wiele emocji, chociaż może jest to wynik ich nieadekwatnego stosowania.

Publikacja: 02.08.2023 12:53

Ochrona własności w prawie UE

Foto: Adobe Stock

Znani są tzw. dzicy lokatorzy wykorzystujący wadliwości rozwiązań prawnych, które doprowadzają do faktycznego pozbawienia czy ograniczenia prawa własności, gdy na orzeczenie eksmisyjne – jeśli zostaje wydane – czeka się latami (np. Hiszpania: https://www.rp.pl/rynek-nieruchomosci/art19051301-hiszpanskie-pulapki-nieruchomosciowe-czyli-okupas, Polska: https://www.money.pl/gospodarka/mieszkancy-pod-ochrona-pozbycie-sie-dzikich-lokatorow-bywa-trudne-i-trwa-latami-6343452936382593a.html, Francja: https://www-leparisien-fr.translate.goog/val-d-oise-95/garges-les-gonesse-des-squatteurs-lui-ont-pris-sa-maison-29-01-2018-7529970.php?_x_tr_sl=fr&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl), czy pomysły regulacji, które pośrednio pozbawiają sensu prawo własności, i to bez odszkodowania (https://www.rp.pl/prawo/art37363941-prawo-geologiczne-i-gornicze-wszystko-w-rekach-glownego-geologa). Zachodzi więc niekiedy potrzeba bezpośredniego stosowania uregulowań ponadustawowych – np. unijnych czy konstytucyjnych – aby móc bronić przed socjalistycznym podejściem do prawa własności tego, na co pracowało się czasami całe życie.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy