Istota nieobyczajności w orzecznictwie sądów

Można niekiedy odnieść wrażenie, że w cieplejszych okresach w roku nasila się fala zachowań nieobyczajnych.

Publikacja: 05.07.2023 12:12

Istota nieobyczajności w orzecznictwie sądów

Foto: Adobe Stock

Ustawodawca w kodeksie wykroczeń przewidział kilka przypadków owej nieobyczajności (art. 140 – nieobyczajny wybryk, art. 141 – nieobyczajne ogłoszenie, napis, rysunek, art. 142 – proponowanie czynu nierządnego z chęci korzyści majątkowej, art. 107a – włączenie się w transmisję danych prowadzoną przy użyciu systemu teleinformatycznego i udaremnianie lub utrudnianie użytkownikowi tego systemu przekazywanie informacji, z użyciem słów powszechnie uznanych za obelżywe lub w inny nieobyczajny sposób).

Sąd Najwyższy, wypowiadając się w tym zakresie, nawiązał do rozumienia słowa „nieprzyzwoite” i zauważył, że wobec braku definicji ustawowej, w celu ustalenia znaczenia tego słowa odwołać się należy do definicji słownikowych. Nieprzyzwoity to niezgodny z panującymi normami obyczajowymi, zasadami, etykietą, nieskromny, bezwstydny, niewłaściwy (z odwołaniem się do: M. Szymczak red., „Słownik języka polskiego”, Warszawa, 1999, t. 2, s. 337) czy łamiący swoim zachowaniem panujące normy obyczajowe, zasady, etykietę, nieskromny, bezwstydny (z powołaniem się na: S. Dubisz red., „Wielki słownik języka polskiego”, Warszawa, 2018, t. h-n, s. 1210). W ujęciu słownikowym nieprzyzwoitość jest w pierwszej kolejności łączona z naruszeniem norm obyczajowych, a nieprzyzwoity to bezwstydny, nieskromny, nieobyczajny (z odwołaniem do: M. Bańko red., „Wielki słownik wyrazów bliskoznacznych”, Warszawa, 2005), a także brudny, drastyczny, gruby, pikantny (z powołaniem się na: Z. Kurzowa red., „Słownik synonimów polskich”, Warszawa, 2002, s. 204). Nawiązując do ostatniego z powołanych słowników, zauważono z kolei, że słowo „drastyczny” definiuje się jako „taki, który nie zgadza się z panującymi normami moralnymi, obyczajowymi” (s. 92).

Pozostało 81% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży