Aktualizacja: 14.12.2024 12:39 Publikacja: 15.11.2022 11:51
Foto: Adobe Stock
Niemal od początku sprawowania w Polsce władzy przez Prawo i Sprawiedliwość adwokatura – rozumiana zarówno jako samorząd zawodu zaufania publicznego, jak i aktywność osób wchodzących w jego skład, staje w obronie demokracji, której fundamenty chwieją się za sprawą podejmowanych przez ustawodawcę aktywności. Od końca 2015 r. Naczelna Rada Adwokacka podjęła w związku z tym liczne uchwały, zajęła stanowiska i wyraziła sprzeciwy.
Podobnie czyniły poszczególne okręgowy rady adwokackie, komisje i zespoły, zaś indywidualni adwokaci nieraz gromko wypowiadali się przeciwko zawłaszczaniu przez PiS m.in. najważniejszych organów władzy sądowniczej, prokuratury czy innych instytucji istotnych z perspektywy funkcjonowania kraju, opowiadali się po stronie praw i wolności obywatelskich czy w obronie wolnych mediów. Nie dziwota, wszak adwokatura powołana jest nie tylko do udzielania pomocy prawnej, ale i współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa. Niezależnie zatem od tego, że wbrew środowiskowej potrzebie wielkości głos adwokatury od lat nie odbija się gromkim echem od opinii społecznej, przynajmniej społeczność adwokacka mogła spać spokojnie w przekonaniu, że jej przedstawiciele na najwyższych szczeblach tam, gdzie to konieczne i wtedy, gdy potrzeba chwili tego wymaga, pozostają nieugięci wobec zakusów, jakie władza przejawia względem podwalin demokracji. Za sprawą bowiem tak postrzeganej aktywności samorządu adwokaci czuli także, że pomimo trudów ich codziennego życia środowisko jako gremium nie jest obojętne na polityczne przeciąganie liny i sprawdzanie, na ile można nagiąć standardy unijnej praworządności, równocześnie nie występując ze wspólnoty, zawłaszczać SN, twierdząc, że to nic takiego, albo występować przeciwko życiu i zdrowiu kobiety pod sztandarem ochrony płodu.
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Hasło „Ja-ro-sław! Polskę zbaw!” dobrze ilustruje kłopot części wyborców z rozróżnieniem wyborów politycznych i religijnych.
Prokurator Lindgren postuluje utworzenie urzędu z publicznymi obrońcami, ale Szwedzkie Stowarzyszenie Adwokatów nie chce o tym słyszeć.
Sprawa byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego budzi emocje. Trzeba jednak pamiętać, że wciąż chroni go domniemanie niewinności, którego nikt nie może mu odmówić – mówi „Rzeczpospolitej” prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati.
Uchylenie ustawy o lekarzu sądowym i pozostawienie każdemu lekarzowi prawa do wystawiania zaświadczeń usprawiedliwiających niestawiennictwo w sądzie z powodu choroby - takie rozwiązanie proponuje Naczelna Rada Adwokacka.
Podejrzany, żeby uzyskać optymalną poradę prawną, musi być szczery, a nie będzie bez gwarancji tajemnicy adwokackiej.
Dochowanie staranności adwokata czy radcy prawnego monitoruje do pewnego stopnia jego samorząd, a dodatkową gwarancją dla klienta jest ich obowiązkowe OC.
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej przyjęło projekt zmian w regulaminie aplikacji, która ma ustanowić ogólnopolski samorząd aplikantów. Działałby on jako ciało doradcze przy NRA, zajmując się sprawami aplikantów, np. szkoleniem i zatrudnieniem.
Pismo procesowe złożone w postaci elektronicznej, poza pewnymi szczególnymi procedurami, nie wywołuje skutków.
Od dwóch lat pełnomocnictwo do prowadzenia sprawy obejmuje także SN, ale tylko kilka procent np. spraw frankowych trafia do SN.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas