Według "Analizy Podwyżek" przygotowanej przez Advisory Group TEST Human Resources 92 proc. firm, które wzięły udział w badaniu "Raport Płacowy" planuje zwiększyć wynagrodzenie swoim pracownikom. W dodatku średnie podwyżki w roku 2013 mają być - według deklaracji firm - wyższe niż w roku ubiegłym i wyniosą średnio 3,46 proc.
Najczęściej pracodawcy przyznają podwyżki swoim pracownikom w pierwszym kwartale roku. Największy wzrost wynagrodzeń odnotowywany jest w styczniu i kwietniu i choć sytuacja ma rynku nie jest optymistyczna, to także w tym roku firmy zaplanowały w swoich budżetach podwyżki płac.
Pracownicy zatrudnieni w firmach zagranicznych mogą spodziewać się podwyżek o prawie dwa punkty procentowe wyższych niż osoby pracujące w przedsiębiorstwach z kapitałem polskim. Dla tych ostatnich istotne jest, iż różnica pomiędzy firmami polskimi, a zagranicznymi nie wzrasta w sposób gwałtowny i zarówno w roku bieżącym, jak i ubiegłym kształtuje się podobnie, na poziomie niecałych dwóch procent.
Firmy zagraniczne planują podwyżki powyżej trzech procent na wszystkich poziomach zarządzania. Średnio zaplanowane podwyżki wyniosą 4,12 proc., w ubiegłym roku było to 3,94 proc. Procentowo podobny wzrost wynagrodzenia odczują zarówno dyrektorzy i kadra zarządzająca, jak i pracownicy niższego szczebla. W firmach z kapitałem polskim jedynie pracownicy fizyczni mogą spodziewać się podwyżek powyżej 3 proc. Podwyżki pracowników na pozostałych szczeblach nie przekroczą tego progu, a średnio płaca w firmach polskich ma wzrosnąć o 2,42 proc. (w ubiegłym roku 2,26 proc.).
Zarówno firmy z kapitałem polskim, jak i zagranicznym zadeklarowały podniesienie płac zwłaszcza pracownikom fizycznym (o 4,3 proc. w firmach z kapitałem zagranicznym i o 3,29 proc. w firmach z kapitałem polskim) i specjalistom (firmy zagraniczne - o 4,12 proc. i 2,42 proc., firmy polskie). Co ciekawe, firmy polskie zdecydowały, że członkowie zarządu odnotują podwyżki procentowo niższe niż w roku biegłym, które nie przekroczą nawet jednego procenta (0,93 proc.). Ten sam trend widoczny jest w firmach zagranicznych, ich członkowie zarządu również otrzymają najniższe podwyżki w porównaniu do reszty pracowników (3,15 proc.).