W Stanach Zjednoczonych obowiązuje federalna płaca minimalna, ustalona obecnie na poziomie 7,25 do. za godzinę. Jednak poszczególne stany mają możliwość ustalenia jej na innym, wyższym poziomie. W mijającym roku cztery stany – Alaska, Arkansas, Nebraska i Dakota Południowa – przegłosowały podwyżki w referendach. W ośmiu kolejnych (Connecticut, Hawaje, Maryland, Massachusetts, Nowy Jork, Rhode Island, Vermont i Wirginia Zachodnia) będą one konsekwencją legislacji wprowadzonych w życie w ciągu minionych dwóch lat. W pozostałych dziewięciu zwieszenie minimalnych stawek będzie wynikało z automatycznej indeksacji. W 2015 nowego roku płaca minimalna w 29 spośród 50 stanów USA będzie się już znajdowała na wyższym poziomie od minimum federalnego.
Według szacunków Economic Policy Institute ostatnie zmiany dotkną bezpośrednio 2,4 miliona pracowników. Średnia podwyżka wyniesie ok. dolara za godzinę pracy. Kolejnych 1,9 miliona pracowników, pracujących za stawki wyższe ale wciąż zbliżone do minimalnych także będzie mogło liczyć na nieco większe zarobki. Potwierdzają to także badania prywatnej firmy ADP, według których w mijającym roku wzrost zarobków osób o niższych dochodach był szybszy niż w przypadku wykwalifikowanych pracowników.
- To na pewno nie będzie życie w luksusie, ale dla osób walczących o przeżycie z tygodnia na tydzień będą to poważne sumy – twierdzi analityk EPI David Cooper. Jego zdaniem podwyżki powinny pobudzić rozwój gospodarczy, ponieważ osoby o niskich dochodach przeznaczają większość swoich zarobków na bieżącą konsumpcję.
Prezydent Barack Obama od dłuższego czasu nosi się z zamiarem podniesienia placy minimalnej. Ostatni projekt ustawy, przewidujący stopniowe zwiększenie najniższej stawki godzinowej do 10,10 dol. za godzinę utknął na Kapitolu i nie ma większych szans na przejście przez zdominowany przez republikanów Kongres nowej kadencji. Podnoszenie stawek minimalnych ma swoich zagorzałych przeciwników. Pracodawcy, zwłaszcza z sektora gastronomii twierdzą, że ustawowe regulowanie płac zmusza ich do redukcji zatrudnienia lub skracania czasu pracy.