Aktualizacja: 07.07.2021 21:00 Publikacja: 07.07.2021 21:00
Foto: Bloomberg
Pod koniec maja w USA było nieco ponad 9,2 mln nieobsadzonych miejsc pracy. W historii tych danych, sięgającej grudnia 2000 r., tylu wakatów jeszcze w USA nie było. W kwietniu, jak wstępnie szacował Departament Pracy, wakatów było 9,3 mln. Ale w środę, przy okazji publikacji majowych danych, ten wynik został zrewidowany w dół.
Rekordowa liczba nieobsadzonych miejsc pracy świadczy o tym, że amerykańskie przedsiębiorstwa nie nadążają ze zwiększaniem zatrudnienia w odpowiedzi na eksplozję popytu, do której doszło po zniesieniu większości antyepidemicznych restrykcji. W maju zatrudnienie poza rolnictwem wzrosło w USA o 583 tys. osób, a w czerwcu – jak wynika z opublikowanych w piątek danych – o 850 tys. To sugeruje, że także w minionym miesiącu liczba wakatów pozostała bardzo wysoka. „Zapotrzebowanie na pracowników jest bardzo duże, ale jednocześnie liczba chętnych do pracy nie rośnie szybko. To prawdopodobnie jest konsekwencja zwiększonych w czasie kryzysu świadczeń dla bezrobotnych, problemów z opieką nad dziećmi oraz obaw przed Covid-19" – tłumaczy Ian Shepherdson, główny ekonomista w firmie analitycznej Pantheon Macroeconomics. „Drugą stroną tego medalu jest to, że osoby pracujące znalazły się w bardzo silnej pozycji, aby wykorzystać niedobór rąk do pracy do poprawy swoich warunków zatrudnienia" – dodaje.
Ponad 114 tys. wakatów czekało na pracowników pod koniec września. To najwięcej wolnych miejsc pracy od wiosny zeszłego roku.
Różnica pomiędzy tymi, którzy pracują, a dziećmi, młodzieżą i starszymi staje się coraz poważniejsza. Najbardziej jest widoczna w woj. świętokrzyskim i łódzkim.
Rośnie liczba pracujących cudzoziemców. To już ponad milion. Są też coraz większą grupą wszystkich pracowników.
Przyrost etatów w gospodarce USA był w listopadzie nieco wyższy od prognoz. Stopa bezrobocia jednak lekko wzrosła.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
W ciągu dwóch lat w branży budowlanej zabraknąć może ponad 53 tys. pracowników. Lukę mogę wypełnić tylko cudzoziemcy – wynika z analizy ekonomistów Credit Agricole Bank Polska. Jak poradzą sobie firmy?
Osoby po diagnozie HIV zastanawiają się, czy mają obowiązek informowania pracodawców i co zmieni się w ich sposobie kontaktu z bliskimi. Zdają sobie sprawę, że kodeks karny zabrania im narażania innych na ryzyko - mówi dr Katarzyna Julia Kowalska.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o wzroście liczby zakażeń malarią na świecie w 2023 roku.
W ciągu roku w Polsce wykonuje się około 1,7 mln transfuzji krwi. Krwi nie da się uzyskać w warunkach laboratoryjnych, dlatego honorowi krwiodawcy są tak ważni. Jakie korzyści wynikają z oddawania krwi?
Analitycy spodziewają się w przyszłym roku ożywienia na rynku M&A, którego początkowe oznaki już dostrzegają.
Odsetek osób mających dostęp do informacji poufnych, kupujących akcje spadł w USA do poziomu najniższego od kilkunastu lat. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na rodzimym rynku. Wnioski nie napawają optymizmem.
Spożywanie przetworzonych produktów wiąże się nie tylko z dużą liczbą kalorii. Nowe badanie wykazało, że taka żywność może również zmienić skład naszych mięśni i to niezależnie od tego, ile ćwiczymy i ile jemy. Problemem jest gromadzący się tłuszcz.
Mamy wysyp planów rozwojowych spółek giełdowych. Czasami mogą one być przyjmowane jako męczący PR nowych zarządów. Ale zdaniem analityków to dobry sposób na pokazanie, jak firma chce wykorzystać szanse i jak chce unikać zagrożeń.
Choroba o nieznanym pochodzeniu, która pojawiła się w Demokratycznej Republice Konga, szerzy się głównie między dziećmi i jest szczególnie groźna dla osób, które są poważnie niedożywione - informuje WHO.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas