Polowanie na top-menedżerów w Rosji. Uciekli za granicę i nie chcą wracać

Masowa ucieczka przed kremlowską wojną rosyjskich menedżerów spowodowała poważny deficyt na kierowniczych stanowiskach w Rosji. Najwięcej kadry uciekło z firm wydobywających ropę i metalurgicznych.

Publikacja: 25.05.2023 10:21

Polowanie na top-menedżerów w Rosji. Uciekli za granicę i nie chcą wracać

Foto: Bloomberg

Według agencji rekrutacyjnych, z którymi rozmawiał Kommersant, na rosyjskim rynku pracy brakuje kadry kierowniczej. Głównym powodem jest wyjazd „znacznej liczby” menedżerów za granicę. Firmy są gotowe podnieść oferty płacowe, zrestrukturyzować działy czy spotkać się z kandydatami pracującymi zdalnie lub nawet dla innych organizacji.

Czytaj więcej

Brytyjski wywiad: Rosjanie coraz częściej uciekają z wojska

Płace wzrosły, chętnych brak

Zapotrzebowanie na menedżerów najwyższego szczebla wzrosło w ciągu ostatniego roku, czyli od wojny rozpętanej przez rosyjski reżim. Liczba wniosków ze strony firm szukających szefów i członków zarządów niemal się podwoiła.

Skąd uciekło za granicę najwięcej kadry kierowniczej? Najwięcej członków kadry kierowniczej poszukują firmy zajmujące się wydobyciem ropy naftowej, metali, produkcją chemiczną, agrobiznesem. Według agencji rekrutacyjnej Cornerstone średni czas poszukiwań kandydatów podwoił się z trzech do sześciu miesięcy.

Czytaj więcej

Wojenna emigracja Rosjan pomaga innym krajom

„Według naszych szacunków w segmencie top-menedżerów z pensją powyżej 60 mln rubli (315 tys. zł) około jedna trzecia opuściła kraj, a z pensją 20-60 milionów rubli - około jednej czwartej ”- mówi Dina Akimowa, partner zarządzający agencji rekrutacyjnej Ruspartners.

„W niektórych kategoriach top-menedżerów nasza lista potencjalnych kandydatów na wolne stanowisko zmniejszyła się o połowę z powodu masowych odejść” – mówi Oksana Morsina, partner zarządzający w firmie konsultingowej RosExpert.

Wizjonerzy już niepotrzebni

Innym powodem złożoności procesu doboru kadry kierowniczej są nowe wymagania stawiane najwyższym menedżerom. „W ostatnich latach główny popyt był na tzw. wizjonerów, na ludzi zdolnych do strategicznego myślenia w skali globalnej. Teraz wręcz przeciwnie, potrzebujemy najbardziej pragmatycznych, najbardziej brutalnych liderów antykryzysowych, którzy potrafią szybko rozwiązać problemy biznesowe w obliczu braku czasu i informacji – mówi Morsina.

Czytaj więcej

Rosyjscy uciekinierzy inwestują w nowe ojczyzny

Jednocześnie, jak zauważa Denis Konanczuk, dyrektor działu szkoleń korporacyjnych w Skolkovo School of Management, jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić, że menedżerowie najwyższego szczebla są gotowi na masową transformację swoich umiejętności w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku. Dla wielu w obecnych warunkach niepewności (wojna) inwestycje w edukację wydają się nieopłacalne.

Zarządzanie z nogami w Morzu Śródziemnym

Rosyjskie firmy desperacko poszukują szefów, więc zgadzają się nawet na ich pracę z wygodnego apartamentu w Dubaju lub willi na Lazurowym Wybrzeżu.

"Niektórzy są nawet gotowi rozważyć opcję, gdy top-menedżer pracuje jednocześnie w dwóch firmach, które nie kolidują ze sobą biznesowo, a w przyszłości popyt na takie rozwiązania będzie tylko rósł – mówi Oksana Morsina.

Innym sposobem na zwiększenie atrakcyjności miejsca pracy jest zwiększenie oferty płacowej. Wynagrodzenia najwyższych menedżerów, według Diny Akimovej, wzrosły już o 30-50 proc., a to jeszcze nie koniec.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Rynek pracy
Niemiecki sąd: pracownicy tymczasowi mogą zarabiać mniej
Rynek pracy
Ukraińcy wyjeżdżają z Polski na Zachód. Nie chcą czekać na ożywienie
Rynek pracy
Płacowy hamulec włączył się w IT
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Rynek pracy
Sztuczna inteligencja wyśle programistów na dodatkowe kursy
Rynek pracy
Spowolnienie dotknęło już pracowników tymczasowych