Rekrutacja online
Ostatni rok dla wielu firm był też czasem prawdziwej rewolucji w procesach rekrutacyjnych – nigdy wcześniej nikt nie wykorzystywał zdalnej rekrutacji na tak dużą skalę. – Ale rzeczywistość wirtualna potrafi płatać figle, nowe technologie nie zastąpią spotkania z kandydatem twarzą w twarz – komentuje Monika Wojciechowska, menedżer w HRK FMCG.
– Tak naprawdę dopiero 2021 r. pozwoli ocenić, na ile osoby zrekrutowane online sprawnie wdrożyły się w organizację i przynoszą realne korzyści biznesowe. Dziś już wiemy, że największy problem, z jakim borykają się firmy, to onboarding – od tego, jak jest zaplanowany i jak przebiega, zależy sukces dołączenia nowej osoby do firmy i pozostania w jej strukturach – zaznacza Wojciechowska.
Zmiana w benefitach
Pandemia i powszechność pracy zdalnej przyniosły też duże zmiany w obszarze świadczeń pozapłacowych. Firmy w większości rezygnowały z benefitów dostępnych w biurach, lub tych związanych ze sportem i kulturą. W ich miejsce pojawiły się nowe świadczenia, lepiej dostosowane do warunków pandemii.
– W ostatnich miesiącach pracodawcy częściej oferowali świadczenia związane z pracą z domu – np. dofinansowanie do sprzętu, do internetu czy prądu – a także ze zdrowiem psychicznym oraz ogólnym dobrostanem pracowników – analizuje Mateusz Zalewski z Hays Poland.
W pakietach benefitów coraz częściej pojawiają się teleporady psychologiczne, programy grupowego wsparcia, webinaria z ekspertami w dziedzinie zdrowia czy kursy online powiązane z tematyką mindfulness. – Wiele wskazuje na to, że w obliczu niepewności i podwyższonego poziomu stresu trend inwestowania w programy well-being, które mają ułatwić pracownikom zadbanie o swoją kondycję nie tylko fizyczną, ale przede wszystkim psychiczną, będzie kontynuowany również w roku 2021 – prognozuje Zalewski.
Słabsza kondycja rynku pracy
W listopadzie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło o 1,2 proc. w porównaniu z listopadem 2019 r. – podał ostatnio GUS. Biorąc pod uwagę, że to właśnie od listopada zostały wprowadzone ostre restrykcje związane z pandemią, ten spadek nie wydaje się dramatycznie duży. Z kolei płace w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 4,9 proc. rok do roku, a stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,1 proc., utrzymując się na tym samym poziomie od czerwca. Także Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności wskazują, że kondycja rynku pracy w Polsce nie jest zła. Po załamaniu w II kwartale liczba pracujących w gospodarce, a także wskaźniki zatrudnienia w III kw. wróciły do poziomu sprzed pandemii, a nawet okazały się delikatnie wyższe. Wyjątkiem jest tu grupa młodych osób, do 24. roku życia, gdzie wszystkie wskaźniki się pogorszyły.