Od 1 października 2016 roku norweska Agencja Kontroli Jakości Edukacji NOKUT wprowadzi elektroniczne formularze dla Polaków i Niemców mające w sposób łatwy i stosunkowo szybki pozwolić na uznanie kwalifikacji zawodowych w Norwegii. Weryfikowanie aplikacji ma trwać od 2 do 3 miesięcy.
Zdaniem autorów projektu, posiadanie potwierdzonego wykształcenia ma pracownikom zagranicznym na skandynawskim rynku pracy – zapewnić im lepsze stanowiska oraz wyższe zarobki.
To ważna zmiana dla Polaków mieszkających w Norwegii - mówi Anna Stankiewicz z firmy konsultingowej ATS.
- Wcześniej o uznanie wykształcenia przez NOKUT mogły się starać przede wszystkim osoby z wykształceniem wyższym. Fachowcy często decydowali się na pracę poniżej kwalifikacji, bo nie mogły być one formalnie uznane, a niektórzy nawet powtarzali etapy edukacji lub szkolenia na miejscu w Norwegii, by zyskać norweski "papier" – podkreśla Anna Stankiewicz.
Brak możliwości sprawnego uznawania zdobytego zagranicą wykształcenia zawodowego był najpoważniejszą luką w norweskim systemie potwierdzania kwalifikacji zawodowych. W 2009 roku Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD wytknęła Norwegom brak odpowiedniego systemu. Problem ten wielokrotnie podnosiły też norweskie organizacje związkowe. Kto chciał w Norwegii uzyskać potwierdzenie uzyskania zawodu w Polsce, musiał zwracać się do regionalnych komisji, a te w procedowaniu kierowały się własnymi, wewnętrznymi przepisami. Teraz długo postulowane zmiany zaczną stopniowo wchodzić w życie, tak by każdy miał równą szansę pochwalić się dyplomem honorowanym na równi z norweskim.