Prawie co czwarty student liczy, że tego lata znajdzie pracę zgodną z kierunkiem studiów, a co trzeci chciałby zdobyć płatne praktyki lub staż. Co prawda AIESEC zrzesza bardziej aktywnych i zorientowanych na karierę młodych ludzi ale płatnych praktyk związanych z zawodem szuka wielu studentów, zwłaszcza starszych lat.

Od ponad miesiąca oferty praktyk przegląda Katarzyna, studentka trzeciego roku rachunkowości i finansów, która w poprzednie lata pracowała jako kelnerka w pizzerii. Zarabiała dobrze, ale teraz chce znaleźć zajęcie, które da jej jakieś zawodowe doświadczenie.

Jak wynika z badania AIESEC, w zeszłym roku kierowała się tym ponad jedna trzecia studentów, wybierając pracę na wakacje. Nic dziwnego, skoro – jak wynika z wcześniejszych badań organizacji – zdecydowana większość, bo 80 proc. młodych ludzi ocenia, że studia nie przygotowują należycie do pracy. Jednak  w 2010 r. wakacyjną pracę zgodną z kierunkiem studiów zdobył tylko co dziesiąty student. Zaledwie 7 proc. miało płatną praktykę lub staż.

56 procent studentów liczy na pracę albo płatny staż związany z kierunkiem studiów

Trzykrotnie więcej młodych ludzi zdecydowało się wówczas na bezpłatne praktyki. W tym roku chętnych do darmowych staży jest tylko 10 proc., ale rzeczywistość może zweryfikować te chęci, zwłaszcza przy krótszych, np. dwumiesięcznych praktykach. – Wielu pracodawców podkreśla, że przez pierwszy miesiąc dokładają do studenta. Młodzi ludzie często nawet nie potrafią obsługiwać tej przysłowiowej kopiarki, która dziś jest zaawansowanym technologicznie urządzeniem – podkreśla Marta Piasecka, szefowa Biura Karier Uniwersytetu Warszawskiego.

Co prawda najwięcej, bo prawie trzy czwarte studentów traktuje pracę wakacyjną głównie jako sposób na zarobienie pieniędzy, ale ponad połowa liczy, że zaprocentuje też ona w przyszłości (co trzeci z tych, którzy pracowali w minione wakacje, twierdzi, że zdobyte dzięki temu doświadczenie da im przewagę na rynku pracy).

Potwierdza to Artur Skiba, wiceprezes SAZ i dyrektor generalny Antal International. Z jego rozmów z pracodawcami wynika, że wielu z nich docenia jakąkolwiek działalność zarobkową podczas studiów. Wychodzą z założenia, że nawet proste zajęcie fizyczne niezwiązane z kierunkiem uczy szacunku do pracy, samodzielności i dyscypliny.

Dodatkowym atutem w oczach pracodawców jest praca za granicą, która dowodzi, że młody człowiek może sobie poradzić w nowych warunkach. Jak jednak wynika z badań AIESEC, studenci często szukają wakacyjnego zajęcia w pobliżu miejsca zamieszkania, tym bardziej że korzystają przy tym ze wsparcia (polecenia) znajomych.

 

Autopromocja
Podwajamy subskrypcje

Kup kwartalną e‑prenumeratę, a my przedłużymy okres Twojej subskrypcji

KUP TERAZ