Rachunek jest prosty. Kierownik projektu w branży IT, który pracując na etacie zarabia co najwyżej 18 tys. zł brutto miesięcznie, pracując na kontrakcie może dostać 28 tys. netto. Jeszcze większa różnica jest w przypadku doświadczonych konsultantów SAP i systemów CRM/ERP. Na etacie ich maksymalne zarobki wynoszą 18-20 tys. miesięcznie brutto. Na kontrakcie mogą dostać 32-36 tys. zł netto- wynika z danych firmy rekrutacyjnej Hays. Według niej, to właśnie wyższe zarobki są przyczyniają się to tego, że na rynku IT coraz bardziej popularne są kontrakty.
Pewni swych kompetencji
- Specjaliści IT czują się na tyle pewnie na rynku pracy ,że nie interesuje ich stałe umowy. Większość z nich zaczyna preferować kontraktowy model współpracy. Sami są w stanie zapewnić sobie ciągłość zatrudnienia - twierdzi Krzysztof Andrian, szef działu IT Contracting w firmie doradztwa personalnego Hays Poland, który bazie danych ma ok. 3 tys. informatyków przygotowanych do pracy na kontraktach.
Jak wynika z badań Hays, dla specjalistów IT głównym atutem takiej formy zatudnienia jest wyższe wynagrodzenie, wybór ciekawych projektów i większa elastyczność - zarówno w systemie pracy jak też w kwestii wynagrodzenia.
Marcel Smela, prezes IT Kontrakt, jednej z największych firm specjalizujących się w wynajmie specjalistów IT ocenia, że w Polsce jest już ok. 100 tys. informatyków przygotowanych do pracy na kontraktach. Wśród nich są programiści (w tym najbardziej poszukiwani Java i doc.net) oraz inżynierowie od testów czy menedżerowie projektów). IT Kontrakt, która od zeszłego roku należy do giełdowej grupy Work Service, ma w swej bazie danych 40 tys. informatyków. Zatrudnia ok. 350 z nich.
Jak ocenia Krzysztof Andrian, w ciągu dwóch trzech lat poularność usług kontaktowych jeszcze bardziej się nasili - gdy ten model częściej będą wykorzystywać firmy z branży IT, którzy na razie bazują na własnych specjalistach. To się jednak może zmieniać, podobnie jak w innych branżach, gdzie pracodawcy szukają coraz częściej nie pracowników, a określonych kompetencji połączonych z doświadczeniem. Kontraktorzy mogą być też sposobem na wypełnienie w krajach Unii Europejskiej rosnącej liczby wakatów w branży technologicznej, która do 2015 roku ma wzrosnąć do 700 tysięcy. Pomoc w rozwiązaniu tego problemu zadeklarowały już światowe koncerny w tym Cisco, SAP, HP.