Polak boi się stracić pracę, ale wierzy w swoje siły

Polacy są coraz bardziej pewni tego, że w razie potrzeby szybko znajdą pracę. Jednak przybywa tych, którzy liczą się z utratą zatrudnienia.

Aktualizacja: 14.04.2015 17:16 Publikacja: 14.04.2015 16:51

Polacy boją się utraty pracy

Polacy boją się utraty pracy

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik SM Sławomir Mielnik

Już 36 proc. pracowników nie ma pewności, czy zdoła utrzymać obecną posadę przez najbliższe półrocze - wynika z najnowszej edycji badania Monitor Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad, które przeprowadzono w lutym br.

Liczba tych, którzy obawiają się utraty zatrudnienia wzrosła o 3 pkt. proc. w porównaniu z poprzednią edycją ankiety z IV kw. 2014. W dodatku to jeden z najwyższych poziomów takich opinii we wszystkich 19 edycjach badania.

- Najczęściej obawy zgłaszają najmłodsi i najstarsi pracownicy. Jednak nawet w grupie trzydziestolatków poziom obaw o możliwość utraty pracy sięga 30 proc. – podkreśla Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i PR agencji Randstad. Jak przypomina Łukasz Komuda, ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i redaktor portalu rynekpracy.org, polski rynek pracy był i pozostanie w przewidywalnej przyszłości rynkiem pracodawców, gdzie to firmy w relacji z zatrudnionymi mają mocniejszą kartę przetargową.

Z drugiej strony badanie wykazuje wyjątkowy optymizm Polaków co do możliwości znalezienia nowej pracy. Już niemal trzy czwarte z 405 badanych pracowników (72 proc.) stwierdza, że w razie takiej konieczności, znajdzie pracę porównywalną do obecnej w ciągu co najwyżej sześciu miesięcy. W porównaniu z poprzednim kwartałem jest to wzrost o 7 pkt proc., a grupa optymistów jest największa w skali wszystkich 19 fal badania.

Jeszcze więcej, bo 81 proc. Polaków jest przekonanych o możliwości szybkiego znalezienia (w ciągu pół roku) jakiejkolwiek pracy. Jest ich teraz o 5 pp. więcej niż pod koniec ubiegłego roku. Jak zwraca uwagę Agnieszka Bulik, Polacy są tu jednym z najbardziej optymistycznie nastawionych narodów europejskich (średnia dla wszystkich krajów UE wynosi 64 proc. dla porównywalnej pracy, 57 proc. dla jakiejkolwiek).

Reklama
Reklama

- Przekonanie o łatwości zdobycia nowej pracy jest tak wysokie, że po raz pierwszy od dłuższego czasu liczba Polaków aktywnie poszukujących pracy spadła do wyniku jednocyfrowego, 9 proc. Teraz oceniamy, że wystarczy się 'rozejrzeć za pracą', by ją zdobyć – dodaje Agnieszka Bulik przypominając, że przed rokiem udział aktywnie poszukujących nowej pracy wynosił 17 proc.

Zdaniem Grzegorza Baczewskiego, dyrektora departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan, to optymistyczne nastawienie ma obiektywne przyczyny. Pozytywne sygnały płyną m.in. z sektora przemysłowego w ramach badania wskaźnika PMI. W marcu dwudziesty miesiąc z rzędu wzrósł poziom zatrudnienia. Ponadto tempo tworzenia miejsc pracy przyspieszyło czwarty miesiąc z rzędu i było najwyższe od stycznia 2014 roku.

- Możemy zatem spodziewać się dalszego wzrostu popytu na pracę. To przełoży się na wzrost presji płacowej. Z kolei wzrost wynagrodzeń, przy uwzględnieniu faktu, że podstawowym powodem zmiany pracy dla respondentów była chęć poprawy warunków pracy, z pewnością przełoży się też na większą rotację pracowników - podsumowuje Baczewski.

Rynek pracy
Barometr Talentów 2025. Poznaliśmy nastroje pracowników w Polsce
Rynek pracy
Specjalista z kompetencjami AI łatwiej znajdzie pracę i więcej zarobi
Rynek pracy
„FAZ”: Dlaczego Polacy nie chcą już pracować w Niemczech?
Rynek pracy
Dobra sytuacja na rynku pracy w USA może zniechęcić Fed do cięcia stóp
Rynek pracy
Prezes Manpower Group: na rynkach pracy w Europie panuje chłód
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama