Resort rolnictwa opublikował wyniki spisu powszechnego organizowanego co 10 lat, przeprowadzonego od 1 października do 30 kwietnia 2021. Wynika z niego, że rolnictwo ma obecnie 390 tys. gospodarstw wobec 490 tys. w 2010 r., ale łączny areał gruntów uprawnych pozostał bez zmiany na poziomie 26,7 mln ha. połowy powierzchni kraju, bo średnia wielkość gospodarstwa zwiększyła się do 69 ha z 55 ha dekadę wcześniej — podały AFP i Reuter.

Na zmianach najbardziej ucierpiały hodowla owiec, bydła, świń i drobiu (spadek o 31 proc.), produkcja mleka i wina. Zwiększyły się nieznacznie (o 1 proc.) produkcja owoców i warzyw. 52 proc. gospodarstw zajmuje się produkcją roślinną (45 proc. wcześniej). Największy skok nastąpił w przestawianiu się na produkcje ekologiczną. Powierzchnia upraw bio (bez chemii) wzrosła trzykrotnie i stanowi dziś 12 proc. areału wobec 4 proc. w 2010 r.

Czytaj więcej

Nowa wspólna polityka rolna Unii będzie bardziej „zielona”

Wygląda na to, że maleje popularność gospodarstw rodzinnych., choć nadal stanowią większość. Mniej członków rodzin pracuje na roli, obecnie 8 proc. wobec 12 proc. w 2010 r. Nie zmienił się natomiast udział pracowników sezonowych i wynosi 10 proc. Francuscy rolnicy starzeją się, sześciu na dziesięciu ma ponad 50 lat, dekadę temu była ich połowa, młodzi rolnicy są z kolei lepiej przygotowani do zawodu.

- Rozmiary ludzkiego zakresu są bardzo, bardzo odległe do tego, co niektórzy próbują nam wmówić o galopującym uprzemysłowieniu naszego rolnictwa — stwierdził minister rolnictwa Julien Denormandie przedstawiając dziennikarzom wyniki spisu. Dodał, że francuskie gospodarstwa dorównują obecnie rozmiarami niemieckim, natomiast w mocarstwach rolnych, Kanadzie i Stanach są one nadal dużo większe, w Kanadzie liczą średnio 332 hektary (dane z 2016 r.), a w USA 178 ha (dane z 2017 r.).

W spisie nie uwzględniono albo dotąd nie podano dochodów rolników. Ogromna większość zarabia netto 1100-1200 euro, mniej od minimalnej płacy gwarantowanej dla pracowników niewykwalifikowanych (SMIC). Nie ujawniono też danych o liczbie samobójstw wśród rolników z powodu trudnej sytuacji ich gospodarstw.