Opublikowane w Waszyngtonie cele negocjacyjne, wymagane przez Kongres zgodnie z ustawą o szybkiej ścieżce rozmów zakładają zmniejszenie albo zniesienie unijnych stawek celnych na amerykańskie płody rolne i likwidację barier pozataryfowych, także na produkty osiągane poprzez biotechnologię — stwierdził urząd przedstawiciela USA ds. handlu USTR.
Kwestie dotyczące rolnictwa były najbardziej spornymi punktami w dotychczasowych negocjacjach dużego porozumienia handlowego USA-UE, Partnerstwa w handlu i inwestycjach przez Atlantyk TTIP. Odłożono je na półkę przed wyborem Donalda Trumpa na prezydenta pod koniec 2016 r.
Komisarz UE ds. handlu Cecilia Malmström powiedziała teraz w Waszyngtonie przedstawicielowi ds. handlu Robertowi Lighthizerowi, że Unia nie może negocjować rolnictwa w nowych bardziej ograniczonych negocjacjach, jakie zaczną się w tym roku. — Powiedzieliśmy bardzo jasno, że rolnictwo nie zostanie objęte rozmowami — oświadczyła dziennikarzom po tym spotkaniu i dodała, że obie strony nie ustaliły jeszcze zakresu rozmów.
Prezydent Trump i przewodniczący Juncker uzgodnili na spotkaniu w lipcu w Waszyngtonie wznowienie rozmów o obniżeniu ceł na wyroby przemysłowe, w tym samochody i omówienie sposobów kupowania przez Europę więcej amerykańskiej soi. Trump obiecał Junckerowi, że powstrzyma się od wprowadzenia cła 25 proc. na samochody i części z Unii.
Lista negocjacyjnych celów Amerykanów nie wymienia konkretnie samochodów, ale zapowiada dążenie do starania się o bezcłowy dostęp rynkowy dla amerykańskich wyrobów przemysłowych i wyeliminowanie barier pozataryfowych takich jak „zbędne różnice w przepisach”.