Koszty wytworzenia a wycena: zasady KRS 13 w działalności produkcyjnej

Krajowy Standard Rachunkowości nr 13 stanowi istotne narzędzie dla zarządów i pracowników spółek prowadzących działalność produkcyjną, którzy muszą dokładnie określić wartość kosztu wytworzenia. W artykule omówimy zasady i politykę rachunkowości związane z kosztami wytworzenia, które są podstawą wyceny zgodnie z KRS 13. Opisujemy kluczowe wytyczne i korzyści wynikające z prawidłowego stosowania tych zasad w jednostce.

Publikacja: 08.11.2023 02:00

Koszty wytworzenia a wycena: zasady KRS 13 w działalności produkcyjnej

Foto: Adobe Stock

Rzeczowe składniki aktywów obrotowych wyceniane są według cen nabycia bądź kosztów wytworzenia nie niższych od cen ich sprzedaży netto na dzień bilansowy.

Aby prawidłowo ustalić wartość kosztu wytworzenia produktu, konieczne jest zrozumienie jakie podstawowe typy (grupy) kosztów mogą być do niego alokowane oraz co jest ich składnikiem. Ze względu na często spotykany fakt, iż spółki nie w pełni prawidłowo przypisują dany koszt do prawidłowej grupy co powoduje, iż wartość kosztu wytworzenia nie odzwierciedla właściwego szacunku, a co za tym idzie finalna wartość produkcji oraz wyniku finansowego wykazywanych w sprawozdaniu finansowym na dzień bilansowy również są zniekształcone.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?