Zmiana stanu produktów – czym jest i jak ją wyliczyć

Zmiana stanu produktów to pozycja sprawozdania finansowego, która sprawia wiele trudności w jej zrozumieniu oraz wyliczeniu. Warto dowiedzieć się jak działa i jak ją prawidłowo ustalić.

Publikacja: 13.09.2022 21:42

Zmiana stanu produktów – czym jest i jak ją wyliczyć

Foto: Adobe Stock

Zmiana stanu produktów jest pozycją, która występuje w rachunku zysków i strat w wariancie porównawczym w części przychodów ze sprzedaży. Nie występuję ona w kalkulacyjnym wariancie rachunku zysków i strat. Zmiana stanu produktów jest pozycją, która pokazywana jest w części przychodów, jednak tak naprawdę jest ona korektą kosztów. Jest to pozycja, której zrozumienie sprawia często wiele problemów księgowym oraz osobom czytającym sprawozdania finansowe. Sama nazwa nie mówi zbyt wiele o charakterze tej pozycji, a jej definicje są najczęściej trudne w zrozumieniu. Również wyliczenie zmiany stanu produktów również potrafi nastręczać trudności księgowym. Dlatego postaram się w kompleksowy sposób omówić czym jest zmiana stanu produktów, z czego wynika, a także jak ją prawidłowo wyznaczyć.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału