Wicepremier posługuje się też argumentami, które z pewnością przyjemnie zabrzmią w uszach zwolenników partii Razem. "Międzynarodowy Fundusz Walutowy wykazał, że w takich krajach jak Polska przy tradycyjnym modelu neoliberalnym koszty przewyższają korzyści". Są i takie, które przypadną do gustu twardemu elektoratowi PiS. "Daliśmy się potraktować jak peryferia gospodarcze, dlatego uważam, że jakaś forma opodatkowania korzyści wynikającej z dużej skali działania tych firm będzie pożyteczna" - mówi wicepremier Morawiecki o tzw. podatku obrotowym i sklepach wielkopowierzchniowych w centrach miast.

Wiele uwagi poświęca też kwestiom energetyki i klimatu, zapowiadanym zmianom w podatku PIT i wieku emerytalnym. Jeszcze w czerwcu ma zostać przedstawiony pakiet dla przedsiębiorców, a w listopadzie "konstytucja dla biznesu".

Jeżeli chodzi o konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego, to wicepremier przyznaje, że jest to "pewien balast w relacjach transgranicznych", jednak jego "wpływ na gospodarkę nie ma charakteru zasadniczego".

Druga interesująca rozmowa w "Rzeczpospolitej" to wywiad ze Stanisławem Tyszką, wicemarszałkiem Sejmu z Kukiz’15. Oprócz krytykowania programu 500+ i Mieszkanie+, czyli sztandarowych projektów i osiągnięć rządzących, Tyszka zapowiada, że nie dopuści do "cichego klepnięcia" umowy TTIP. Jego zdaniem umowa ta będzie szkodliwa dla polskiej gospodarki, a niektóre branże - jak spożywczą - doprowadzi do bankructwa. Tyszka zwraca też uwagę na wpisaną do TTIP niebezpieczną dominację wielkich korporacji utrwalających neoliberalny model gospodarki. Nawiasem mówiąc wicepremier Morawiecki jest wielkim zwolennikiem umowy TTIP.

W "Gazecie Wyborczej" były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Krzysztof Bondaryk wraca do tematu podsłuchiwania dziennikarzy. Gen. Bondaryk przekonuje, że nie było nielegalnego rozpracowywania ówczesnej opozycji, ani dziennikarzy. "Działanie, które Kamiński nazywa inwigilacją związane były z postępowaniami sprawdzającymi we współpracy z prokuraturą" - mówi gen. Bondaryk. W sprawie inwigilacji 30 dziennikarzy, w większości z redakcji "Rzeczpospolitej" winę przypisuje zaś samemu Kamińskiemu. "Niech szef CBA położy wszystkie materiały na stół. Albo niech powstanie komisja śledcza" - postuluje.

"Wyborcza" zapowiada również rządową walkę z szarą strefą w branży paliwowej. Nowelizacja ustawy o VAT, której pierwsze czytanie ma odbyć się jeszcze w tym tygodniu ma wyeliminować oszustwa na VAT oraz unikanie akcyzy przez nielegalny import paliw. Same wyłudzenia VAT to kwota ok. 10 miliardów złotych rocznie.

Co jeszcze? "Rzeczpospolita" opisuje bunt lekarzy w Szpitalu Praskim. Obsadzony przez władze stołeczne (PO) działaczami (z SLD) szpital działa tak źle, że sprawy we własne ręce postanowili wziąć ordynatorzy sześciu oddziałów i … złożyli zawiadomienie do prokuratury.

"Dziennik Gazeta Prawna", nietypowo jak na siebie, na pierwszej stronie informuje o … sporcie. W związku z rozpoczynającymi się (jutro - przypomina czytelnikom "DGP") piłkarskimi mistrzostwami Europy, redakcja zrobiła sondaż jak wypadną nasi - bo to, że wypadną jest pewne jak amen w pacierzu. 12 proc. uważa, że stanie się to już po rozgrywkach grupowych (trzy mecze i do domu), 18 proc. uważa że odpadną w ćwierćfinałach, a aż 8 proc. że zajmą drugie miejsce. Całe 7 proc. jest przekonanych, że Polacy wygrają Euro 2016. Jedna trzecia nie wie nawet, kiedy te mistrzostwa są. Czyli duch w narodzie nie ginie.