27 kwietnia br. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne złożyło do Rzecznika Praw Obywatelskich wniosek o wystąpienie ze skargą do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy refundacyjnej, która wprowadza niekorzystne zmiany w polityce lekowej.
Lekarze z PTD w specjalnym komunikacie w sprawie listy leków refundowanych napisali:
Nasze poprzednie listy otwarte, apele, zdecydowane stanowiska i protesty nie przyniosły zmiany polityki Ministerstwa Zdrowia. (...) Chorzy na cukrzycę od ponad dekady czekają na wsparcie ze strony władz w walce ze swoją chorobą w postaci choćby częściowej refundacji nowych metod leczenia. Niestety, dotykają ich jedynie ograniczenia w dostępie do leków i samokontroli glikemii. (...) Liczne oficjalne prośby Zarządu Głównego PTD i stowarzyszeń chorych na cukrzycę oraz ich rodzin kierowane do ministra zdrowia o spotkanie mające służyć przedstawieniu sytuacji chorych na cukrzycę pozostają bez jakiejkolwiek odpowiedzi. Składane przez wysokich urzędników MZ obietnice objęcia refundacją lub programem lekowym długodziałających insulin analogowych i niektórych leków inkretynowych są nieustannie łamane.
W "Naszym Dzienniku" czytamy także, że sytuacja przewlekle chorych jest stale pogarszana przez biurokrację:
W myśl rozporządzenia Ministra Zdrowia z 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich, które obowiązuje od 10 marca br., lekarz może wypisać jednorazowo maksymalnie sto sztuk, czyli zaledwie dwa opakowania pasków do glukometrów. Tak samo sto sztuk strzykawek do insuliny wraz z igłami. Ten sam dokument przewiduje, że jeśli chodzi o leki wystawiane na receptę, terapia nie może być dłuższa niż 3 miesiące. Jednocześnie znalazł się tam zapis, że lekarz może wystawić receptę na środki antykoncepcyjne w ilości niezbędnej do sześciomiesięcznego stosowania.