Reklama
Rozwiń

Ceny żywności na świecie znów poszły w górę. Co zdrożało najmocniej?

Ceny najważniejszych grup żywności poza mięsem wzrosły w październiku do poziomu najwyższego od 18 miesięcy — stwierdziła w comiesięcznej ocenie Organizacja NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie. Wskaźnik tych cen wyniósł 127,4 pkt i był o 2 proc. większy od wrześniowego (124,9 pkt), o 5,5 proc. niż rok temu i najwyższy od kwietnia 2023. Był jednak mniejszy o 20,5 proc. od rekordowego z marca 2022 r., po agresji Rosji na Ukrainę.

Publikacja: 10.11.2024 13:14

Ceny żywności na świecie znów poszły w górę. Co zdrożało najmocniej?

Foto: Bloomberg

Wskaźniki dotyczące wszystkich grup poza mięsem wzrosły, najbardziej olejów roślinnych (o 7,3 proc.) z powodu niepokojów o produkcję oleju palmowego. Wskaźnik cen zbóż wyniósł 114,4 pkt, o 0,9 pkt (0,8 proc.) więcej niż we wrześniu, ale o 10,3 pkt (8,3 proc.) mniej niż rok wcześniej. Był to drugi kolejny miesiąc wzrostu cen pszenicy wynikający z obaw o wpływ niepogody na stan zasiewów zbóż ozimych wykonanych w krajach eksportujących zboże z północnej półkuli, m.in. w UE, Rosji i USA. Dodatkowo nieoficjalne przywrócenie ceny minimalnej w Rosji i napięcie w basenie Morza Czarnego wpłynęło na wzrost cen. Kukurydza drożała w dalszym ciągu na skutek dużego popytu w Brazylii i problemów w jej transporcie z powodu niskiego stanu wody w rzekach. Susza w Argentynie nie sprzyjająca zasiewom i stały popyt na to ziarno z Ukrainy też miały swój wpływ. Z innymi zbożami było różnie, jęczmień zdrożał, a sorgo staniało. Wskaźnik cen ryżu zmalał o 5,6 proc. dzięki niższym cenom odmiany Indica w związku ze spodziewaną większą konkurencją jej eksporterów po zniesieniu przez Indie ograniczeń w eksporcie niełamanego ryżu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Przemysł spożywczy
Właściciel Nutelli kupuje amerykańskiego producenta płatków śniadaniowych
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Przemysł spożywczy
Drożyzna i chęć ratowania żywności pcha nas po zakupy z przeceny. „To już nie wstyd”
Przemysł spożywczy
Chiny oszczędzają głównych producentów koniaku w UE. Zwolnią ich z ceł
Przemysł spożywczy
GIS wycofał piwo znanego polskiego producenta. Butelki mogą wybuchnąć
Przemysł spożywczy
Rośnie apetyt na małą czarną. Ile wart jest rynek kawy w Polsce?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama